گذر از قله های افسردگی

5/5 - (1 امتیاز)

10015035_244987929020084_7270819450532415897_o

گذر از قله های افسردگی

تحقیق جدیدی نشان می دهد وقتی‌ نورونهای دخیل در افسردگی به حداکثر فعالیت خود می رسند، با مکانیسمی ارتجاعی به سطح فعالیت نرمال خود برگشته و باعث می شوند موش در برابر استرس منجر به افسردگی طاقت بیاورد.

در این مطالعه ابتدا متوجه شده اند که بعضی‌ از موشها در برابر استرس اجتماعی (نظیر دیدار مکرر با موش مسن‌تر پرخاشگر) کمتر افسرده می شوند. با ثبت فعالیت عصبی از نورونهای دوپامینی مغز میانی این موشها متوجه شدند که این حیوانات، ابتدا با افزایش فعالیت نورونهای ذکر شده، علائم افسردگی نشان می دهند ولی‌ با ادامهٔ استرس اجتماعی‌، فعالیت این نورونها بیشتر و بیشتر شده و ناگهان به صورت ارتجأعی به سطح طبیعی برگشته و حیوان در برابر استرس تاب آورده و افسرده نمی‌شود.

 

antidepressant-effects-social-stress

بر این مبنا محققین با تزریق ویروس در مغز میانی و با روش اپتوژنتیک توانسته‌اند با افزایش بیشتر فعالیت این نورنهای بیش فعال در موشهای افسرده، فعالیت آنها را به حد عادی بازگردنده و افسردگی آنها را درمان کنند.

در واقع این تحقیق نشان می دهد افزایش بیش از حد استرس اجتماعی می تواند منجر به فعال شدن مکانیسم‌های طبیعی و پیچیده ایجاد تعادل در مغز شده و افسردگی ایجاد شده در اثر همان استرس اجتماعی را درمان کند ولی‌ این امر زمانی‌ اتفاق می‌‌افتد که استرس اجتماعی به حداکثر برسد.

این تحقیق آغازگر نسل جدیدی از داروهای ضدّ افسردگی است که بر مبنای تحریک بیش از حد نورونهای دوپامینی بیش فعال یا به بیان شاعرانه عبور دادن فرد از قلل افسردگی، به درمان افسردگی خواهند پرداخت.

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب شناختی (دوره هشتم)


این تحقیق در ژورنال ساینس گزارش شده است:

Enhancing Depression Mechanisms in Midbrain Dopamine Neurons Achieves Homeostatic Resilience

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب شناختی (دوره چهاردهم)

5/5 - (1 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

۲ comments

  1. جناب صفری من طرحی برای درمان افسردگی دارم که قبلاً بصورت آزمایشی از این شیوه درمانی جواب گرفتیم. البته این شیوه درمانی صرفاً بر روی بیماران افسرده انجام نشده، بلکه درمان (در اصطلاح دقیق‌تر دارودرمانی) بر روی بیماران پزشکی انجام می شد که در کمال تعجب متوجه شدیم بر روی علایم افسردگی هم بسیار اثرگذار هست و این مسئله ایده ای رو در ذهن من و همکار پزشکم بوجود آورد که به بیماری افسردگی از منظر دیگری غیر از دیدگاه به فرض مثال شناختی یا رفتاری روانشناختی نگاه کنیم.
    چند وقت پیش لینکی در اینترنت مشاهده کردم که یکی از دانشمندان آمریکایی به مسئله ای مشابه آن چیزی که من و همکارم بهش رسیده بودیم پرداخته بود و اظهار کرده بود که محتملاً افسردگی در اثر ویروس‌ها یا باکتری‌های خاصی ایجاد می‌شود.
    می‌خواستم اگه براتون مقدور هست در این زمینه تبادل اطلاعاتی داشته باشیم و اگر ممکن باشه در قالب مقاله بتونیم اون رو ارائه بدیم.

    • دکتر میر شهرام صفری/Dr. Mir-Shahram Safari

      در خدمتتون هستم. جزئیات کار رو برام ای-میل بفرمایید تا بیشتر صحبت داشته باشیم. شاید بتونیم مدل حیوانی هم براش طراحی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.