جمعه , دی ۲۹ ۱۳۹۶
Home / عصب دیرینه شناسی / اثرات قلدری دوران کودکی‌ تا ۴۰ سال روی قربانی باقی‌ می‌‌ماند.

اثرات قلدری دوران کودکی‌ تا ۴۰ سال روی قربانی باقی‌ می‌‌ماند.

10245331_244218409097036_2835051192387262863_n

 

قلدری دوران کودکی‌ به آزار و اذیت مکرر کودکی‌ به کودک هم سن و سال دیگر گفته می‌‌شود، به گونه‌ای که کودک قربانی نتواند از خودش دفاع کند.

در این تحقیق ۷۷۷۱ نفر از نظر قرار گرفتن در معرض این نوع آسیب در سنین ۷ و ۱۱ سالگی با پرسش از والدینشان مورد بررسی قرار گرفته‌اند. سپس وضعیت روانی‌ و اجتماعی این افراد تا سنّ ۵۰ سالگی بررسی شده است. ۲۸ درصد این افراد به صورت گاه به گاه و ۱۵ درصد به صورت مکرر در معرض قلدری همسالان خود بوده اند.

نتایج نشان می دهد این افراد سلامت فیزیکی‌ و روانی‌ و عملکرد شناختی‌ ضعیفتری در سنّ ۵۰ سالگی دارند. افرادی که به طور مکرر در معرض قلدری بوده اند میزان افسردگی، اختلالات اضطرابی و افکار خودکشی‌ بیشتری هم داشته اند. سطح تحصیلات، اشتغال و درآمد این افراد پایینتر، ارتباطات اجتماعی کمتر و رضایت از زندگی‌ پایینتری داشته‌اند.


این نتایج با در نظر گرفتن تمامی‌ فاکتورهای مداخله گری نظیر ضریب هوشی‌، مشکلات عاطفی و رفتاری، وضعیت اجتماعی-اقتصادی والدین و مداخله ضعیف والدین به دست آمده است.

محققین این تحقیق، نیاز به بازنگری در برنامه‌های آموزشی دوران کودکی‌ را ضروری می‌دانند.


این تحقیق در American Journal of Psychiatry گزارش شده است:

Adult Health Outcomes of Childhood Bullying Victimization: Evidence From a Five-Decade Longitudinal British Birth Cohort

بیشتر بخوانید:  فراموشی شما را هوشمندتر می کند!

Check Also

پسرزایی می تواند مغز مادر را تغییر دهد/حفاظت مغز مادر توسط ژن جنین پسر؟!

نوروسافاری | تحقیقی نشان می دهد که ژن مذکر احتمالا در دوران بارداری یک جنین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *