یکشنبه , بهمن ۲۹ ۱۳۹۶
Home / آخرین اخبار / تاثیر تمرینات ورزشی شدید و کوتاه بر مغز/بررسی در دیابت

تاثیر تمرینات ورزشی شدید و کوتاه بر مغز/بررسی در دیابت

نوروسافاری | نتایج پژوهش های محققان دانشگاه Turku در کشور فنلاند، بر روی تمرینات اینتروال (در بازه های زمانی پشت سر هم) شدید یا همان HIIT نشان میدهد که این تمرینات، فرآیند متابولیسم گلوکز را در مغز افرادی که نسبت به درمان انسولین مقاوم بوده و کم تحرک نیز هستند، تغییر میدهد. نتایج نشان دادند که تنها دو هفته انجام تمرینات ورزشی HIIT سوخت و ساز گلوکز را در نواحی مختلف مغز این افراد کاهش داد.

به گزارش نوروسافاری به نقل از سایت دانشگاه Turku، این پژوهش که توسط Jarna Hannukainen و Kari Kalliokoski رهبری شده، نشان میدهد که انجام تمرینات ورزشی HIIT میزان سوخت و ساز گلوکز را در مغز بیماران دیابت نوع دوم و افرادی که مراحل اولیه ی دیابت هستند، کاهش میدهد.  Sanna Honkala کاندیدای دکترای مرکز PET در دانشگاه Turku میگوید:” مطالعات گذشته نشان دادند که میزان دریافت و مصرف گلوکز و اسیدهای چرب در مغز بیماران دیابت نوع دو افزایش می یابد، همچنین اینکه کاهش وزن، میزان دریافت و مصرف گلوکز را کاهش میدهد. ما میخواستیم بدانیم که آیا تمرینات ورزشی، بدون کاهش وزن چشمگیر، می تواند چنین تاثیری را به همراه داشته باشد یا خیر.”

با وجود تمامی این توضیحات، مکانیزم های مرتبط با تغییرات متابولیک (سوخت و ساز) در مغز، هنوز در حد تئوری و مشاهدات اولیه هستند. در طول انجام تمرینات HIIT کتون ها و لاکتات ها شکل میگیرند. مغز می تواند از آنها به عنوان منابع انرژی استفاده کند. از طرفی گلوکز با کتون هایی مانند D-β-hydroxybutyrate و برخی دیگر، ترکیب میشود (به عنوان مکمل) که همین موضوع می تواند یکی از علل پدیده ی کاهش متابولیسم گلوکز در مغز باشد.

تمرین های ورزشی، حساسیت به انسولین را افزایش میدهند (تمرینات شدید و متوسط)

شرکت کنندگان در این مطالعه همگی مردان و زنان میانسال و کم تحرکی بودند که به دیابت نوع دو مبتلا بودند. این افراد به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند که در هر گروه شدت تمرین با گروه دیگر متفاوت بود (دو شدت متفاوت). یک گروه برای تمرینات شدید یا HIIT و گروه دیگر برای تمرین های سنتی ادامه دار با شدت متوسط. شش جلسه ی تمرینی در مدت دو هفته، با استفاده از دوچرخه های تمرینی، برای این افراد برگزار شد. گروه HIIT دارای ۳۰ ثانیه تمرین با شدت زیاد و ۴ دقیقه زمان استراحت بود در حالی که گروه دیگر به طور مداوم و بدون وقفه با شدت متوسط رکاب می زدند. 

دکتر Hannukainen اینگونه بیان میکند:” هر دو نوع تمرین، حساسیت به انسولین را در بدن افراد به یک اندازه افزایش داد. (مترجم: کاهش متابولیسم گلوکز و افزایش حساسیت به انسولین در مغز برای HIIT بیشتر است). و احتمالا اگر تمرینات با شدت متوسط را نیز برای زمان بیشتری ادامه میدادیم، این تغییرات مثبت را در مغز نیز مشاهده میکردیم. برای افزایش حساسیت انسولین هر کس می تواند تمرینی با نوع و شدت مناسب را برای خود انتخاب کند که البته این امر انگیزه ی ورزش منظم را هم بالا می برد.”

ترجمه: سید محمد رضا گواهی-وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش خبری در سایت دانشگاه Turku:

High-intensity interval training alters brain glucose metabolism in insulin resistant people

لینک مقاله پژوهشی در ژورنال Cerebral Blood Flow & Metabolism:

Short-term interval training alters brain glucose metabolism in subjects with insulin resistance

بیشتر بخوانید:  ساخت کامل‌ترین نمونه از مغز انسان در آزمایشگاه

Check Also

بررسی جدید: ارتباطی میان سونوگرافی دوران بارداری و اوتیسم وجود ندارد

نوروسافاری | پژوهشگران آمریکایی در بررسی اخیر خود اعلام کردند سونوگرافی دوران بارداری ارتباطی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *