ترکیبی جدید باعث بهبودی میلین در بیماری ام اس می شود

4.9/5 - (101 امتیاز)

نوروسافاری | دانشمندان ترکیبی را ساختند که با موفقیت باعث بازسازی غلاف محافظ اطراف سلول های عصبی می شود که در شرایطی مانند بیماری اسکلروز متعدد آسیب می بیند.

دانشمندان در مطالعه ای که اخیرا در مجله Glia منتشر شد، آزمایش موفقیت آمیز این ترکیب را در موش ها انجام دادند. محققان دانشگاه علوم بهداشت و درمان اورگان قبلاً اقدام به اعمال این ترکیب بر روی جمعیت خیلی محدودی از میمونهای ماکک در مرکز تحقیقات ملی Primate Oregon در OHSU کرده بودند، این میمون ها به بیماری ای مبتلا می شوند که مشابه ام اس در انسان است.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه اورگان، دکتر لری شرمن، نویسنده ارشد، دکتر، استاد OHSU در بخش علوم اعصاب در مرکز پریمات گفت:

فکر می کنم حدود یک سال طول میکشد که بدانیم این دارو مناسب برای آزمایشات بالینی انسان است یا نه. اگر اینگونه نباشد، ما از مطالعات موش می دانیم که این رویکرد می تواند موثر باشد. سؤال این است، آیا این دارو می تواند در مغزهای بزرگتر انسانی موثر باشد؟

این کشف پس از موفقیت در آزمایشگاه شرمن، در سال ۲۰۰۵، بیش از یک دهه تحقیقات در این زمینه به اوج خود رسیده است.

در این مطالعه دانشمندان کشف کردند که مولکولی به نام هیالورونیک اسید یا HA در مغز بیماران مبتلا به MS تجمع می یابد. علاوه بر این، دانشمندان این تجمع HA را به ناتوانی سلولهایی بنام الیگودندروسیتها در بالغ شدن مرتبط کرده اند. الیگودندروسیت ها میلین تولید می کنند.

میلین، به نوبه خود، یک غلاف محافظ و پوشاننده است که هر آکسون سلول عصبی را پوشش می دهد- آکسون قطعه ای نخ مانند از یک سلول است که سیگنال های الکتریکی را بین سلول ها منتقل می کند.

بیشتر بدانید:  تغییر تصور ۱۶۰ ساله بشر در مورد نحوه توزیع میلین در نورونهای قشر مغز

بیماریهای مرتبط با میلین

آسیب به میلین با MS، سکته مغزی، صدمات مغزی و اشکال خاصی از زوال عقل مانند بیماری آلزایمر مرتبط است. علاوه بر این، تأخیر در میلین دار شدن می تواند نوزادانی را که زودرس متولد می شوند، تحت تأثیر قرار دهد و منجر به آسیب مغزی یا فلج مغزی شود.

مطالعات بعدی که توسط آزمایشگاه شرمن انجام شده نشان داد که HA به قطعات کوچکی در ضایعات اسکلروز توسط آنزیمی به نام هیالورونیداز تقسیم می شود. شرمن با همکاری استفان بک، پزشک، دکتر، استاد کودکان در دانشکده پزشکی OHSU، کشف کرد که قطعات HA تولید شده توسط هیالورونیدازها سیگنالی را به الیگودندروسیتهای نابالغ می فرستند تا ژنهای میلین خود را روشن نکنند.

این امر باعث شد محققان به بررسی چگونگی توقف فعالیت هیالورونیداز و پیشبرد مجدد میلینه شدن بپردازند.

در یک دهه گذشته، یک تیم بین المللی از محققان به سرپرستی OHSU در تلاش بوده اند تا ترکیبی را تولید کنند که هیالورونیداز را در مغز بیماران مبتلا به MS و سایر بیماریهای تحلیل برنده ی عصبی، خنثی کند و از این طریق توانایی سلول های پیش ساز را برای بالغ شدن به الیگودندروسیت های تولید کننده میلین احیا نماید.

مطالعه منتشر شده ی اخیر یک فلاونوئید اصلاح شده را معرفی میکند- یک کلاس از مواد شیمیایی موجود در میوه ها و سبزیجات– که دقیقاً همین کار را انجام می دهد.

این ترکیب با نام S3، تأثیر HA را در مهار رشد الیگودندروسیتها معکوس می کند و باعث تقویت مجدد عملکرد میلین سازی در موش ها می شود. نویسنده اصلی Weiping Su، دکتر، دانشمند ارشد آزمایشگاه شرمن، سالها تحقیق فشرده را به این کار اختصاص داده تا این کشف را انجام دهد.

شرمن گفت:

این نه تنها نشان می دهد که میلین در حال بازگشت است، بلکه باعث شلیک آکسون ها با سرعت بسیار بیشتری می شود. این دقیقاً همان چیزی است که شما از لحاظ عملکردی می خواهید.

مرحله بعدی تحقیق شامل آزمایش و پالایش بالقوه، این ترکیب در میمونهای ماکک است که مبتلا به نوع طبیعی MS هستند که به نام انسفالومیلیت ماکک ژاپنی نامیده میشود. این بیماری که باعث علائم بالینی شبیه به مولتیپل اسکلروزیس در افراد می شود، تنها بیماری مانند MS با بروز خودبخودی در پریمات های غیر انسانی در جهان است.

بیشتر بدانید:  رژیم های شبیه به روزه داری "نشانه های بیماری ام اس را تخفیف می بخشند"

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

New compound promotes healing of myelin in nervous system disorders

لینک مقاله:

A modified flavonoid accelerates oligodendrocyte maturation and functional remyelination

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *