تلاش برای رمزگشایی از حافظه/بررسی در بیماران صرعی

5/5 - (1 امتیاز)

نوروسافاری | مطالعات انجام شده بر روی بیماران مبتلا به صرع، سر نخ هایی را، در خصوص فرآیند به یادآوری در مغز، آشکار ساخته است. دانشمندان در انستیتوی ملی سلامت از ثبتهای الکتریکی برای مطالعه ی نحوه ی به خاطر آوری مطالب در مغز انسان، استفاده کرده اند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از بخش خبری سایت NIH، در دو تحقیق، دانشمندان انستیتوی ملی سلامت، به بررسی این مطلب پرداخته اند که مغز انسان چطور خاطرات را ذخیره و سپس بازیابی می کند. در یکی از این مطالعات گفته شده است که مغز انسان هر خاطره را در الگوهای منحصر به فردی از نورونهای انفرادی ثبت می کند. در عین حال، تحقیق دوم بیان می دارد که مغز انسان، خاطرات را با سرعت بیشتری نسبت به ذخیره سازی آن ها، بازیابی می کند. این مطالعات به رهبری دکتر کریم زاقلول (Zaghloul)، محقق و جراح اعصاب در انستیتوی ملی اختلالات عصب شناختی و سکته (NINDS) در مرکز NIH، انجام شده است. اشخاص مبتلا به صرع مقاوم به دارو که طبق پروتکل های مطالعاتی مرکز بالینی NIH تحت درمان هستند، در این تحقیق شرکت داشته اند. برای کمک به تعیین محل شروع حمله ی صرع، تیم دکتر زاقلول با استفاده از عمل جراحی، شبکه ای از الکترودها را در مغز بیماران قرار داده اند تا به شکلی فعال وضعیت الکتریکی مغز بیمار را برای مدت چند روز تحت نظارت و پایش داشته باشند. دکتر زاقلول بیان داشته که هدف اولیه ی ثبت این رکوردها این است که درک کنیم چطور حمله ی صرع را متوقف سازیم. با این حال می تواند فرصت مناسبی هم برای فهم چگونگی کارکرد مغز باشد.

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب شناختی (دوره سوم)

طراحی آزمایش برای تست حافظه

در هر دوی این مطالعات، محققان فعالیت الکتریکی مغز را تحت نظارت داشتند. در عین حال که خاطرات بیماران را هم تست می کردند، صدها جفت کلمه از قبیل pencil (قلم) و bishop (کشیش) یا orange (پرتقال) و navy (نیروی دریایی) به بیماران نشان میداند و سپس یکی از جفت کلمه ها را به بیمار نشان داده و از او خواسته میشد که جفت دیگر آن را بخاطر بیاورد.

در یک تحقیق که در نشریه Journal of Neuroscience منتشر شده است، بیماران به درستی ۳۸ درصد جفت کلماتی را که به آن ها نشان داده شده بود را به خاطر آوردند. سوابق فعالیت الکتریکی مغز نشان داد که مغز بیماران وقتی که یک جفت کلمه را به درستی ذخیره کرده و بخاطر می آورد، نوسانات امواج خاصی را اغلب در نواحی کورتکس پیش پیشانی (PFC) و لوب گیجگاهی تجربه می کند. در ضمن محققان نشان دادند که امواجی که به هنگام بازخوانی کلمات پدیدار می گردد، اغلب سریعتر از امواجی است که به هنگام ذخیره سازی اولیه ی آن کلمات در حافظه، پدیدار می گردند. دکتر زاقلول اینگونه بیان کرد: “نتایج ما بیانگر آن است که خاطرات مغز انسان مانند ویدئویی که مجددا آن را پخش میکنیم، روی دور تند بازپخش می شوند”.

در تحقیق دوم که در Current Biology منتشر شده است، محققان از نوع جدیدی از شبکه موسوم به آرایه ای از میکرو الکترودهای پر تراکم ( high density micro-electrode array) برای نظارت بر فعالیت دهها نورون انفرادی در طی تست حافظه، استفاده کردند. این شبکه (آرایه ها) را به چین خوردگی میانی بخش گیجگاهی متصل کردند؛ یعنی بخشی از مغز که گمان می شود تشخیص فاصله، چهره و کلمه را تحت کنترل خود دارد.

بیشتر بدانید:  ترک اعتیاد به مواد مخدر و الکل با مصرف داروی فشار خون

نتایج آزمایش

در این مطالعه، بیماران ۲۳ درصد جفت کلمات را به درستی به یاد آوردند. وقتی که محققان به رکوردهای الکتریکی مغز این بیماران نگاهی انداختند متوجه شدند که الگوی نورون هایی که به هنگام یادآوری صحیح یک جفت کلمه از سوی بیماران فعال می شوند، مشابه الگوی نورون هایی است که به هنگام یادگیری اولیه آن جفت کلمه فعال شده است. در ضمن نتایج نشان داد که فعالیت کلی نورون ها برای هر جفت کلمه ‌انفرادی، اختصاصی است و زمانی که بیماران به درستی یک جفت کلمه را به خاطر می آورند، کمترین فعالیت الکتریکی نورون ها مشاهده میشود؛ و این نشان میدهد که مغز تنها بخش اندکی از نورون ها را برای بازیابی هر خاطره و حافظه استفاده می کند.

دکتر زاقلول معتقد است: ” نتایج موید این ایده است که هر حافظه و هر خاطره توسط یک الگوی منحصر به فرد از فعالیت نورون ها در مغز ثبت میشود.” تیم دکتر زاقلول در آینده همچنان به بررسی مکانیسم های پایه ی تشکیل و بازیابی خاطرات در مغز انسان ادامه می دهند و سوال اینجاست که آیا آنها می توانند از تکنیک های مشابهی برای درک کدهای الکتریکی مربوط به صرع استفاده کنند یا خیر.

 

ترجمه: ندا میهمی-وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش خبری در سایت NIH :

NIH scientists try to crack the brain’s memory codes

لیست مراجع (مقالات ژورنال):

Memory Retrieval Exhibits Reinstatement of High Gamma Power on a Faster Timescale in the Left Temporal Lobe and Prefrontal Cortex

Human Cortical Neurons in the Anterior Temporal Lobe Reinstate Spiking Activity during Verbal Memory Retrieval

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *