پنج شنبه , خرداد ۳۱ ۱۳۹۷
Home / اقتصاد عصبی / علت حساسیت بیشتر کودکان اوتیسمی به محرک‌های حسی

علت حساسیت بیشتر کودکان اوتیسمی به محرک‌های حسی

تاریخ آخرین به روزرسانی این مقاله: تیر ۷ام, ۱۳۹۵

10295761_251348538384023_280072548174084624_n


می‌دانیم که محرک‌های حسی نظیر سر و صدا، گرما و سرما، مزه و شکل غذا کودکان اوتیسمی را بیشتر از کودکان عادی آزار می‌‌دهد ولی‌ مبانی مغزی آن روشن نیست.
در این تحقیق پاسخ نواحی مختلف مغزی در کودکان اوتیسمی به لمس پوستشان با پارچه پشمی یا سر و صدای ترافیک، با کودکان نرمال مقایسه شده است.
این تحقیق که با تصویربرداری fMRI مغزی صورت گرفته است، نشان می دهد فعالیت نواحی قشری پردازش اولیه حسی به ویژه ناحیه مربوط به حس لمس و همچنین ناحیه آمیگدال مغز به هنگام ارائه محرک، در کودکان اوتیسمی بسیار فعالتر از کودکان نرمال هست. ناحیه آمیگدال در پردازش احساسات مربوط به محرکهای حسی دخالت دارد.
نکته جالبتر اینکه با تکرار ارائه محرک، در کودکان عادی نوعی تطابق صورت می‌گیرد و در دفعات بعدی شدت پاسخ در مغز کمتر می شود ولی‌ در کودک اوتیسمی با هر بار تکرار، شدت پاسخدهی مغز کاهش نمی‌‌یابد.
نکته دیگر اینکه با ارائه همزمان محرّکهای صوتی و لمسی، شدت پاسخ به حداکثر می‌رسد.
هنوز مشخص نیست که چه نوعی از تعامل بین نواحی حسی و آمیگدال در این کودکان وجود دارد، ولی‌ به نظر می‌رسد کودکان اوتیسمی به خاطر پردازش متفاوت اطلاعات حسی، تحمل کمتری در برابر محرک‌های آزارندهٔ حسی داشته باشند.
این تحقیق در همایش بین‌المللی تحقیقات اوتیسم ارائه شده است که خلاصه مقاله آنرا در صفحهٔ ۶۴۲ کتاب خلاصه مقالات می‌‌توانید بخوانید:

 

بیشتر بخوانید:  پیش‌بینی زمان ابتلا به آلزایمر با سنجش مقدار آهن در مغز

Check Also

خودآگاهی یا هوشیاری چیست؟

نوروسافاری | دانشمندان شروع به یافتن رموزی کرده اند که مدت هاست فلاسفه را سردرگم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *