مداربندی مغز نوزادان با رشد عاطفی صحیح مرتبط است

نوروسافاری | محققان نشان دادند که سرعت رشد مدارهای مغزی یک کودک می تواند به پیش بینی IQ کودک، رفتار هیجانی و توانایی های شناختی در سن چهارسالگی کمک کند.

به گزارش نوروسافاری از مرکز پزشکی Cedars-Sinai، سرعت رشد مدارهای مغز نوزادان می تواند به کارشناسان در پیش بینی هوش کودک و سلامت عاطفی در سن چهار سالگی کمک کند. در راستای تحقیقات قبلی، این یافته ها می تواند به پزشکان در تشخیص چالش های رفتاری و شناختی در ماه ها و سالهای اول زندگی کمک کند و باعث درمان زودهنگام شود.

طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری بیماریها، حدود ۱۵% کودکان آمریکا بین سن ۲ و ۸ سال، مبتلا به حداقل یک اختلال ذهنی، رفتاری یا پیشرفتی تشخیص داده شده اند. این اختلالات شامل مشکلات یادگیری، تاخیر در یادگیری زبان، اختلال کمبود توجه، اوتیسم و سایر مشکلات است.

مقاله جدید منتشر شده در مجله روانپزشکی بیولوژیکی: علوم اعصاب شناختی و تصویربرداری عصبی، به درک این موضوع می افزاید که چگونه رشد مغز می تواند علایم مهم اولیه این اختلالات را در اختیار ما قرار دهد. این مقاله توسط محققان Cedars-Sinai در لس آنجلس و دانشگاه کارولینای شمالی در Chapel Hill انجام شده است.

چه زمانی ارتباطات بین مرکز تنظیم کننده عاطفی با بقیه مغز توسعه می یابد؟

این تیم، تحقیقات اولیه ای انجام داد که در آن، اسکن های MRI روی بیش از ۱۰۰۰ نوزاد سالم اجرا شد تا بررسی شود که چگونه و چه زمانی ارتباطات بین تنظیم کننده عاطفی مغز، بنام آمیگدال و بقیه مغز توسعه می یابد. آنها متوجه شدند در حالیکه نوزادان تازه متولد شده فاقد ارتباطات موجود در مغز بزرگسالان هستند، اما رشد سریع مدارها که در سال اول زندگی رخ می دهد، با تقویت و تنظیم در سن ۲ سالگی دنبال می شود.

این تیم در آخرین مطالعه شان، ۲۲۳ کودک شرکت کننده در مطالعه اولیه را مورد ارزیابی قرار دادند. محققان، کودکان را در سن ۴ سالگی مورد مطالعه و بررسی قرار دادند تا متوجه شوند آیا اسکن های مغزی آنها، رفتار بعدی آنها را پیش بینی کرده است یا خیر. علاوه بر تست های ویژه ی IQ که برای کودکان ۴ ساله طراحی شده بود تا رشد شناختی را مورد سنجش قرار دهد، محققان از والدین کودکان نظر سنجی گرفتند و از آزمون های استانداردی مانند سیستم ارزیابی رفتار برای کودکان و روش رتبه بندی رفتار از عملکرد اجرایی برای سنجش میزان اضطراب، مهارت های کنترل نفس و سایر رفتارها استفاده کردند.

گائو؛ استاد علوم زیست پزشکی و مدیر تحقیقات عصبی در موسسه تحقیقات تصویربرداری بیومتریک Cedars-Sinai گفت:

نتایج ما تایید کرد که تحوه رشد مدارهای عاطفی در طول نوزادی بر سلامت او در آینده اثر می گذارد. استفاده از ارتباط عملکردی مغز نوزادان برای پیش بینی نتایج شناختی و عاطفی توانست به ابزار قدرتمندی برای تشخیص زودهنگام مشکلات و طراحی برنامه های درمانی موثر تبدیل شود. این تحقیق جدید نشان می دهد که میزان رشد مدارهای مغز در نوازد می تواند به کارشناسان کمک کند تا پیش بینی کنند که هوش و سلامت عاطفی کودک در زمان سن ۴ سالگی چگونه می تواند باشد.

گائو، نویسنده ی اصلی این مقاله، همراه با جان گیلمور، MD از دانشگاه کارولینای شمالی در Chapel Hill است. دانشمند پروژه بنام اندرو سالزوئدل، دارای مدرک دکترا، از آزمایشگاه گائو، نویسنده اول این مقاله است.

چارلز سیمونز، مدرس، استاد و رئیس گروه کودکان در Cedars-Sinai، گفت:

این یافته ها، مربوط به یکی از مسایل مهم سلامت است. بیومارکرهای پیش بینی کننده جدیدی برای رشد عصبی مورد نیاز است، زیرا تعداد قابل توجهی از کودکان در معرض خطر پیشرفت بیماری های عصبی ناشی از عوامل ژنتیکی، محیطی و شیوه زندگی هستند. این مطالعات امید بخشند برای اینکه در آینده نزدیک ما بتوانیم به طور دقیق تر تشخیص، مداخله و بهینه سازی رشد نوزادان و تازه متولدان را داشته باشیم.

گائو گفت که هدف بعدی این تیم، ایجاد جامع ترین مدل های مبتنی بر تصویربرداری برای پیش بینی های وسیع تری از اختلالات رشد در دوران کودکی و حتی فراتر از دوران اولیه کودکی است. این تیم همچنین قصد دارد مدل خود را برای جمعیت های در خطر، از جمله نوزادان با زایمان زودرس و نوزادان قرارگرفته در معرض داروهای قبل از زایمان، اعمال کند.

درباره این پژوهش تحقیقاتی علوم اعصاب

بودجه: Cedars-Sinai Precision Health بودجه این تحقیق را تأمین مالی کرد.

منبع: جین انگل – مرکز پزشکی Cedars-Sinai

تحقیق اصلی: چکیده برای “رشد ارتباطات عملکردی آمیگدال در دوران کودکی و ارتباط آن با نتایج رفتاری کودک در ۴ سالگی” توسط اندرو پی. سالوادول، ربکا استفنز، باربارا دی. گلدمن، ویل لین، جان اچ. گیلمور و وی گائو در مجله روانپزشکی بیولوژیک: علوم اعصاب شناختی و تصویر برداری عصبی. منتشر شده ۳۰ اوت ۲۰۱۸٫

چکیده

رشد ارتباطات عملکردی آمیگدال در دوران کودکی و ارتباط آن با نتایج رفتاری کودک در ۴ سالگی

سابقه

آمیگدال یک مرکز اصلی در مدار پردازش سیگنالهای عاطفی مغز انسان است. با توجه به نقش حیاتی آن، الگوهای ارتباط عملکردی  متداول و غیرمعمول آمیگدال در بزرگسالان به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است. با این حال، رشد ارتباطات عملکردی آمیگدال در طول دوران نوزادی کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است. بدین ترتیب درک ما از مسیر رشد طبیعی مدارهای مغز مرتبط با عواطف کلیدی در طول یک دوره بحرانی محدود است.

روش ها

در این مطالعه، از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی حالت استراحت (N3 = 233 آزموده با ۳۳۴ مجموعه داده) برای ترسیم دینامیک فضایی زمانی رشد ارتباط عملکردی آمیگدال در طی ۲ سال اول زندگی استفاده شده است. روابط آنها با نتایج رفتاری شناختی (مثلا IQ) و عاطفی کودک ۴ ساله (یعنی معیارهای گزارش والدین از اضطراب و کنترل نفس مهاری) نیز با استفاده از مدل سازی چند متغیره ارزیابی شد.

نتایج

نتایج ما نشان دهنده ی رشد غیر خطی ارتباط عملکردی آمیگدال در طول ۲ سال اول زندگی است که نشان دهنده ی هماهنگی شدید در طول سال اول به همراه رشد متوسط یا تنظیم خوب در طول سال دوم زندگی است. مهمتر از همه، رشد ارتباط عملکردی در طول سال دوم دارای پیامدهای رفتاری قابل توجه است که با چند پیش بینی مهم پیامد رشد شناختی و عاطفی در سن ۴ سالگی نشان داده شده است.

نتیجه گیری

تعریف دینامیک فضایی-زمانی توسعه ی ارتباط عملکردی آمیگدال در طول نوزادی و ارتباط آنها با نتایج رفتاری کودک ۴ ساله می تواند منابع جدید قابل ارجاعی در مورد ظهور زودهنگام قابلیت های پردازش احساسات معمولی و غیرمعمولی را فراهم کند.

ترجمه: ندا میهمی – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

بیشتر بدانید:  گذر از قله های افسردگی

همچنین ببینید

اپتوژنتیک بدون کاشت به محققان اجازه میدهد مغز را بدون جاگذاری ایمپلنت مطالعه کنند

5 / 5 ( 4 امتیاز )   نوروسافاری| محققان در ۲۹ آوریل در ژورنال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *