مدل ریاضی ریتم روزانه حساسیت به درد

5/5 - (143 امتیاز)

نوروسافاری | یک مدل محاسباتی جدید با موفقیت پیش بینی میکند که چگونه ریتم روزانه حساسیت به درد بر پردازش درد هم در بزرگسالان سالم و هم در افراد مبتلا به درد نوروپاتیک تاثیر میگذارد. این یافته ها میتوانند روش های جدیدی را در راستای راهبردهای بهتر مدیریت درد ایجاد کنند. جنیفر کودل از دانشگاه نیویورک و همکارانش این یافته ها را در زیست شناسی محاسباتی PLOS ارائه داده اند.
به گزارش نوروسافاری به نقل از ساینس، همانند فرآیندهایی نظیر متابولیسم و سطح هشیاری که ریتم روزانه دارند، حساسیت به درد نیز در طول شبانه روز تغییر میکند. حساسیت به درد معمولا در نیمه های شب بیشترین و نزدیک غروب پایین ترین است. با این حال این ریتم برای افرادی که درد نوروپاتیک دارند بالا پایین می شود، کسانی که احساس درد شدیدی در پاسخ به یک محرک غیر دردناک دارند. برای این بیماران، کمترین حساسیت به درد در شب اتفاق می افتد.
مکانیسم اصلی هر دو ریتم درد طبیعی و نوروپاتیک مشخص نشده است. برای بدست آوردن بینش جدید، کودل و همکارانش یک مدل ریاضی را ایجاد کردند که شبیه سازی نحوه انتقال درد منتقل شده از یک عصب به شاخ پشتی طناب نخاعی است، جایی که درد به طور اولیه پردازش میشود.

بیشتر بدانید:  ۷ روش ساده برای کاهش درد

تغییر از مهار به تحریک

محققان دریافتند که مدل آنها با موفقیت نتایج تجربی در زمینه حساسیت به درد را بازتولید میکند و پیش بینی میکند که چگونه این نتایج تحت تاثیر چه زمانی از یک روز است. برای مثال، اثر موقعی از روز را بر مهار درد پیش بینی میکند، مانند پدیده ای که شخص احساس کاهش درد را از اعمال فشار خفیف با گرفتن انگشت پای ضربه دیده احساس میکند.
این مدل همچنین مکانیسم بالقوه برای بالا پایین شدن ریتم حساسیت به درد را در افراد مبتلا به درد نوروپاتیک پیشنهاد میکند: تغییر از مهار به تحریک در اتصالات سیناپسی بین سلول های عصبی. این یافته به اهداف مورد نظر برای مطالعه تجربی بیشتر و درمان بالقوه اشاره دارد.
کودل میگوید:

نتایج مدل سازی ما اولین گام در درک چگونگی ریتم روزانه در حساسیت به درد است که پردازش درد عادی را در طول روز تحت تاثیر قرار میدهد و اینکه به طور بالقوه چگونه استراتژی های مدیریت درد در شرایط بالینی می توانند از دانش ریتم روزانه بهرمند شود.

برای مثال، داروهای تسکین درد میتوانند به طور روزانه تعیین دوز مناسب شوند، بنابراین این روش کل میزان داروی مورد نیاز را کاهش میدهد.
گام های بالقوه بعدی عبارت است از دخیل کردن عوامل ممکن بر ریتم حساسیت به درد روزانه از قبیل محرومیت از خواب و جت لگ. این مدل همچنین به بررسی اینکه چگونه حساسیت به درد می تواند با یک درمان درد مزمن به نام تحریک طناب نخاعی کاهش یابد، کمک کند.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری
لینک خبر:

Mathematical model explores daily rhythms in pain sensitivity

لینک مقاله:

Modeling the daily rhythm of human pain processing in the dorsal horn

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *