شناسایی نقشی جدید و شوکه کننده برای سیستم ایمنی در “کنترل تعاملات اجتماعی”

1.5/5 - (2 امتیاز)

brains_highres

نوروسافاری| در یک کشف ناگهانی که منجر به سوالات بنیادین در مورد رفتار انسان می شود محققان در دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا  نشان دادند که سیستم ایمنی به طور مستقیم بر رفتارهای اجتماعی موجودات مانند تمایل آن ها به تعامل با دیگر موجودات اثر گذاشته و حتی آن را کنترل می کند. بنابراین آیا مشکلات سیستم ایمنی می تواند در ناتوانی در برقراری تعاملات طبیعی اجتماعی نقش داشته باشد؟ به نظر می رسد جواب مثبت است و این یافته می تواند در شرایط نورولوژیکی همچون اوتیسم و اسکیزوفرنی نقش زیادی ایفا کند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه ویرجینیا، جاناتان کیپنیس، PhD و رییس دپارتمان UVA علوم اعصاب بیان کرد: این گونه تصور می شد که مغز و سیستم ایمنی جدا از یکدیگر هستند و  بنابراین هرگونه فعالیت ایمنی در مغز به عنوان یک علامت پاتولوژی تفسیر می شد. اکنون ما نه تنها نشان دادیم که آن ها در تعامل نزدیک با یکدیگر هستند بلکه برخی از ویژگی های رفتاری ما می تواند در نتیجه پاسخ ایمنی به پاتوژن ها تکامل یابد. او توضیح داد: احمقانه است ولی این امکان وجود دارد که ما فقط میدان های نبرد چند سلولی برای دو نیروی قدیمی باشیم: پاتوژن ها و سیستم ایمنی. در واقع بخشی از شخصیت ما ممکن است توسط سیستم ایمنی به ما تحمیل شود!

 

نیروهای تکاملی در کارند!

حدود یک سال قبل، کیپنیس مدیر مرکز UVA ایمونولوژی مغز و گلیا و تیم وی کشف کردند که عروق مننژ، مغز را به طور مستقیم به سیستم لنفاتیک متصل می کنند. این یافته دانسته های قبلی مبنی بر اینکه مغز به عنوان یک بخش ایمن فاقد ارتباط مستقیم با سیستم ایمنی است را نفی می کند. این کشف دریچه هایی را به روی راه های کاملا جدید تفکر در مورد چگونگی تعاملات بین مغز و سیستم ایمنی گشود.

بیشتر بدانید:  گیمرها در "تحلیل موقعیت جدید و یادگیری اطلاعات غیرقطعی" سریعترند

یافته های بعدی، کار آمدی مغز و همچنین تکامل را به طور همزمان توضیح دادند. محققان بیان کردند که ارتباط بین افراد و پاتوژن ها می تواند به طور مستقیم بر روی رشد رفتارهای اجتماعی اثر بگذارد، از یک سو اجازه  شرکت در تعاملات اجتماعی ضروری برای بقای گونه ها را فراهم کرده و همزمان مسیرهای در حال تکامل سیستم ایمنی را جهت محافظت کردن ما از بیماری های همراه با این تعاملات  ایجاد می کند. البته رفتارهای اجتماعی که به پاتوژن ها اجازه انتشار می دهند.

محققان UVA نشان داده اند که یک مولکول ایمنی خاص به نام اینترفرون گاما احتمالا برای رفتارهای اجتماعی حیاتی است و انواع موجودات همچون حشرات، ماهی زبرا ، موش و رت هنگامی که اجتماعی هستند پاسخ های اینترفرون گاما را فعال می کنند. در حالت طبیعی، این مولکول در پاسخ به باکتری ها، ویروس ها و انگل ها توسط سیستم ایمنی تولید می شود.

با بلوک کردن این مولکول  در موش با استفاده از دستکاری ژنتیکی قسمت هایی از مغز را بیش فعال نمودند و باعث شدند موش منزوی تر شود. بازگرداندن مولکول ارتباط مغز را برقرار نمود و رفتار به حالت طبیعی بازگشت. در مقاله ای که این یافته ها را بیان می کند محققان گزارش می کنند که این مولکول ایمنی نقش قابل توجهی در حفظ عملکرد اجتماعی مناسب ایفا می کند.

آنتونی فیلانو PhD و پسا دکترای Hartwell  در آزمایشگاه کیپنیس و نویسنده مسئول این مقاله بیان کرد: برای یک ارگانیسم بسیار حیاتی است تا جهت  بقای گونه ها و همچنین برای جستجوی آذوقه، تولید مثل جنسی، گردهمآیی و شکار،  اجتماعی باشد. بنابراین فرضیه این است که وقتی موجودات گرد هم می آیند احتمال انتشار عفونت بیشتر می شود بنابراین شما نیاز دارید که اجتماعی باشید اما در عین حال شما فرصت بیشتری جهت انتشار پاتوژن ها نیز خواهید داشت. این ایده مطرح است که اینترفرون گاما در تکامل به عنوان راه موثرتری جهت ارتقای رفتارهای اجتماعی از یک سو  و ارتقای پاسخ های ضد پاتوژن از سوی دیگر  به کار رفته است.

بیشتر بدانید:  کاهش علائم اسکیزوفرنی با مصرف "ویتامین‌ بی" به عنوان مکمل دارویی

 

درک مکانیسم

محققان بیان می کنند که ممکن است نقص عملکرد سیستم ایمنی مسئول نقص های اجتماعی در بسیاری از اختلالات نورولوژیک و روانی باشد. کیپنیس بیان کرد: اما نقش دقیق آن برای اوتیسم و دیگر شرایط خاص ممکن است به تحقیقات بیشتری نیاز داشته باشد. غیر محتمل است که یک مولکول خاص مسئول یک بیماری یا کلید یک درمان باشد ولی محققان معتقدند علت های ایجاد بیماری پیچیده تر هستند. اما این کشف که سیستم ایمنی و احتمالا میکروب ها می توانند تعاملات ما را کنترل کنند دیدگاه های بسیار جذابی در دو حیطه مبارزه با بیماری های نورولوژیک و فهم رفتارهای انسانی به روی دانشمندان گشوده است.

کیپنیس بیان کرد: مولکول های ایمنی در حقیقت نشان دهنده چگونگی عملکرد مغز هستند. بنابراین تاثیر کلی سیستم ایمنی بر روی رشد و عملکرد مغز ما چیست؟ من تصور می کنم که جوانب فلسفی این کار بسیار جالب است ولی این کار به طور بالقوه کاربرد های بالینی بسیار مهمی خواهد داشت.

ترجمه و تلخیص: مهدی هوشمندی – وبسایت نوروسافاری

به کانال تلگرام دانش مغز و علوم اعصاب “نوروسافاری” ملحق شوید:

   https://telegram.me/joinchat/CihxzDwTa19DOIUZRYLVjw

لینک گزارش این پژوهش در ژورنال نچر:

Unexpected role of interferon-γ in regulating neuronal connectivity and social behaviour

لینک خبر در وبسایت دانشگاه ویرجینیا:

Shocking New Role Found for the Immune System: Controlling Social Interactions

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *