نواحی ژنی چپ دستی شناسایی شد/هماهنگی بهتر مناطق زبانی مغز در چپ دستها

5/5 - (26 امتیاز)

نوروسافاری | مناطق ژنتیکی مرتبط با چپ دستی شناسایی شد که با ساختار مغز در مناطق زبانی مرتبط هستند. یک مطالعه جدید برای اولین بار مناطقی از ژنوم را که با چپ دستی در افراد همراه است شناسایی کرده و اثرات آنها را با معماری مغز مرتبط کرده است. این تحقیق که توسط محققان دانشگاه آکسفورد انجام شده و توسط شورای تحقیقات پزشکی- بخشی از تحقیقات و نوآوری در انگلستان- و Wellcome تأمین مالی شده است، این تفاوتهای ژنتیکی را با ارتباط بین مناطقی از مغز مربوط به زبان مرتبط کرده است.

به گزارش نوروسافاری از ام آر سی، قبلاً مشخص شده بود که ژنها نقش نسبی در تعیین چپ یا راست دستی دارند- مطالعات مربوط به دوقلوها تخمین زده است که ۲۵٪ از تغییرات دست غالب را می توان  به ژنها نسبت داد- اما اینکه ژنها کدامها هستند در کل جمعیت مشخص نشده بود.

این مطالعه جدید، که در مجله Brain به چاپ رسیده است، با تجزیه و تحلیل ژنوم حدود ۴۰۰۰۰۰ نفر از Biobank  انگلستان که شامل ۳۸٫۳۳۲ نفر چپ دست است، برخی از واریانتهای ژنتیکی مرتبط با چپ دستی را شناسایی کرده است.

بیشتر بدانید:  تاثیر عجیب دو زبانه بودن بر ادراک زمان

چپ دستی، میکروتوبولها و زبان

از چهار ناحیه ژنتیکی که آنها شناسایی کردند، سه مورد از این پروتئین ها با پروتئین های درگیر در تکوین و ساختار مغز مرتبط بودند. به طور خاص، این پروتئین ها مربوط به میکروتوبول ها بودند که بخشی از داربست های موجود در سلول ها به نام اسکلت سلولی هستند که ساخت و عملکرد سلول های بدن را هدایت می کنند.

محققان با استفاده از تصویربرداری دقیق از حدود ۱۰۰۰۰ نفر از این شرکت کنندگان، دریافتند که این اثرات ژنتیکی با تفاوت در ساختار مغز در راههای عصبی ماده سفید همراه است که شامل اسکلت سلولهای مغزی است که مناطق مرتبط با زبان را به هم می پیوندند.

دکتر آکیرا وایبرگ، عضو شورای تحقیقات پزشکی در دانشگاه آکسفورد، که این تحلیل ها را انجام داده است، گفت:

حدود ۹۰٪ مردم دست راست هستند و حداقل ۱۰۰۰۰ سال است که این گونه بوده است. بسیاری از محققان اساس بیولوژیکی دست غالب را مطالعه کرده اند، اما استفاده از مجموعه داده های بزرگ از Biobank  انگلستان به ما این امکان را داده است تا به طور قابل توجهی بیشتر بر روی فرآیندهای منتهی به چپ دستی تمرکز کنیم.

ما متوجه شدیم که در شرکت کنندگان چپ دست، مناطق زبانی سمت چپ و راست مغز با روشی هماهنگ تر با هم ارتباط برقرار می کنند. این احتمال جالب برای تحقیقات آینده را ایجاد می کند که چپ دستان هنگام انجام وظایف کلامی میتوانند از مزایایی برخوردار باشند. اما باید به خاطر داشت که این اختلافات فقط به عنوان میانگین در تعداد بسیار زیادی از مردم دیده می شود و همه چپ دست ها مشابه یکدیگر نیستند.

پروفسور گونائل دوود، نویسنده ارشد مشترک در این مطالعه، از مرکز Wellcome برای تصویر برداری یکپارچه نورونی در دانشگاه آکسفورد، اظهار داشت:

بسیاری از حیوانات عدم تقارن چپ و راست را در تکوین خود نشان می دهند، مانند پوسته های حلزون که به سمت چپ یا راست پیچیده می شوند و این امر توسط ژنها روی داربستهای سلول هدایت می شود، آنچه که ما ” اسکلت سلولی” می نامیم.

وی ادامه داد:

برای اولین بار در انسان، ما توانسته ایم ثابت کنیم که این تفاوتهای اسکلت سلولی مربوط به دست غالب واقعا در مغز قابل مشاهده است. ما از دیگر حیوانات مانند حلزون و قورباغه میدانیم  که این اثرات ناشی از هدایت زود هنگام ژنتیکی است. بنابراین این احتمال غافلگیرانه را افزایش می دهد تا نشانه های اولیه تکوین مغز برای دست غالب در مرحله ی رحمی آغاز شود.

بیشتر بدانید:  بهترین سن برای یادگیری زبان دوم

ارتباط چپ دستی با پارکینسون و اسکیزوفرنی

محققان همچنین بین مناطق ژنتیکی درگیر در چپ دستی و به صورت جزئی احتمال کمتر ابتلا به بیماری پارکینسون ارتباط یافتند، اما به صورت جزئی احتمال کمی بالاتر برای داشتن اسکیزوفرنی در چپ دستها وجود دارد. با این حال، محققان تأکید کردند که این ارتباط فقط با تفاوت بسیار اندک در تعداد واقعی مبتلایان به این بیماریها از نظر همبستگی مطابقت دارد، بنابراین رابطه ی علت و معلولی را نشان نمی دهند. بررسی پیوندهای ژنتیکی می تواند به درک نحوه پیشرفت این اختلالات جدی پزشکی کمک کند.

پروفسور دومینیک فورنیس، نویسنده ارشد مشترک این مطالعه، از گروه ارتوپدی، روماتولوژی و علوم اسکلت عضلانی Nuffield در دانشگاه آکسفورد، اظهار داشت:

در طول تاریخ، چپ دستی بدشانسی یا حتی بدخیمی تلقی شده است. در واقع، این مساله برای بسیاری از زبانها در کلمات چپ و راست منعکس شده است، برای مثال در انگلیسی “راست” به معنای صحیح یا مناسب نیز هست؛ در فرانسوی “gauche” هم به معنای چپ و هم دست و پا چلفتی است.

در اینجا ما نشان داده ایم که چپ دستی نتیجه زیست شناسی و رشد و نمو متفاوت مغز است، که تاحدی ناشی از اثر متقابل ژنهای زیادی است. این بخشی از بوم نقاشی غنی است که ما را به انسان تبدیل می کند.

بیشتر بدانید:  چرا نیمکره چپ مغز بهتر از نیمکره راست زبان را درک می کند؟

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Genetic regions associated with left-handedness identified and linked with brain architecture in language regions

لینک مقاله:

Handedness, language areas and neuropsychiatric diseases: insights from brain imaging and genetics

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *