کتاب “نقلیه ها: آزمایشهایی در روانشناسی مصنوعی” منتشر شد

5/5 - (3 امتیاز)

نوروسافاری | کتاب “نقلیه ها: آزمایشهایی در روانشناسی مصنوعی” نوشته والنتینو بریتنبرگ چاپ دانشگاه ام آی تی با ترجمه مهندس برمک اسدی و ویرایش علمی بخش علوم اعصاب توسط دکتر میر شهرام صفری و با حمایت نوروسافاری روانه بازار شد. این کتاب را می توانید در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب ازغرفه انتشارات ورجاوند تهیه نمایید:

نشانی غرفه:  مصلی تهران، سالن شبستان، راهرو  ۳۰ غرفه ۱۹ نشر ورجاوند

آقایان دکتر میر شهرام صفری و مهندس برمک اسدی از ساعت ۵ تا ۷ عصر روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت در نمایشگاه کتاب جهت رونمایی و امضا کتاب برای علاقه مندان و دیدار با دوستداران نوروسافاری حضور خواهند داشت.

خواندن این کتاب جذاب را به همه مخاطبان محترم نوروسافاری توصیه می کنیم.

نظر آقای دکتر صفری درباره این کتاب:

در این کتاب نویسنده که خود دانشمندی برجسته در حیطه نوروبیولوژی و علوم اعصاب در یکی از معتبرترین مراکز تحقیقاتی جهان یعنی ماکس پلانک آلمان بوده است، تلاش کرده است تا با خیال پردازی بسیار جذاب و مفرح، از اجزاء ساختاری و عملکردی بسیار ساده ای که فقط دارای یک حسگر و یک عملگر هست و آنرا نقلیه می نامد به تدریج مغز کامل انسان را بسازد. تمامی ویژگیهای مغز و ذهن نظیر عشق، خشم، منطق، تفکر و شخصیت را در قالب نقلیه ها شبیه سازی کرده و نهایتا به بررسی خصوصیات و ویژگیهای مغز ساخته شده می پردازد.

نکته جالب این کتاب این هست که بسیاری از تصوراتی که ایشان در این کتاب به شکل نظریه مطرح کرده اند در سالهای گذشته با پیشرفت تکنیکهای علوم اعصاب به صورت علمی ثابت شده است. او اسم این کتاب را روانشناسی مصنوعی می نامد.

بیشتر بدانید:  کشف شگفت‌انگیز نحوه حفظ خاطره در مغز/ذخیره دو نسخه خاطره از هر رویداد

این کتاب با اینکه کاملا بر مبنای تخیل نوشته شده است بیش از ۳۰۰۰ بار توسط مقالات با ضریب تاثیر بالا در ژورنالهای معتبر علمی نظیر نچر، ساینس، PNAS، ای لایف و ….. مورد استناد قرار گرفته  و بنیانگذار چند شاخه علمی در حیطه مهندسی و هوش مصنوعی بوده است!

تصویری از نقلیه های این کتاب را در ادامه مشاهده می کنید. در ترجمه این کتاب آقای مهندس اسدی و بنده سعی کرده ایم تمامی اصطلاحات مهندسی و علوم اعصاب در پاورقی توضیح داده شود تا خوانندگان بتوانند ارتباط بهتری با کتاب برقرار کنند.

با توجه به محدود بودن تیراژ در چاپ اول امکان اتمام کتاب در فرصتی کوتاه وجود دارد، لطفا علاقه مندان در تهیه کتاب تعجیل فرمایند.

دکتر میر شهرام صفری

اردیبهشت ۹۷

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

One comment

  1. جناب دکتر عزیز، می‌خواهم در مورد کتاب “نقلیه‌ها’ بهتون فیدبک بدم؛
    بسیار لذت بردم و یاد گرفتم طریقه تفکر انتزاعی ساختارمند رو
    خیلی جالب بود که بیش از سی سال پیش با چنین تکنیکی (بدون ابزار و دانش امروزی) بتوان نشان داد که “می‌شود ماشینی ساخت که توانایی احساس و فکر و پیشگویی و معنا داشته باشد”، لذا بعید نیست مغز ما در طی تکامل به صورت امروزی در بیاد.
    ممنون از کتاب جالب 👌🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *