افراد باهوش را اینگونه بشناسید/۱۰ نشانه احتمالی هوش بالا

5/5 - (1 امتیاز)


نوروسافاری | نگاه داری از گربه، فروتنی و شوخ مزاجی بخشی از ویژگی های افراد باهوش است.
نگرانی و ترس از آینده، شب بیداری و نامرتب بودن و زیاد فحش دادن صفاتی منفی است اما نشان دهنده سطح بالای هوش است.

 

۱-استفاده از دست چپ

به گزارش نوروسافاری به نقل از دیلی میل، بررسی ها نشان می دهد؛ افراد چپ دست توانائی بیشتری در انجام کارهای ریاضی دارند، اما این امر با توجه به سن و جنسیت افراد متفاوت است.

برای انجام این تحقیق، روان شناسان دانشگاه میلان و لیورپول از ۲۳۰۰ دانش آموز ۶ تا ۱۷ ساله کمک گرفتند و از آنان خواستند تا به سوالات ریاضی که از آنان خواسته شده پاسخ گویند و در نهایت گفتند: افراد چپ دست، بهتر از سایر افراد به سوالات ریاضی پاسخ دادند.

بیشتر بدانید:  خویشتن‌داری 'به اندازه هوش' در موفقیت تحصیلی کودک نقش دارد

۲-نامرتب بودن

پژوهشگران دانشگاه گرونیگن در بررسی سال ۲۰۱۲ دریافتند؛ افراد نامرتب با میز کاری شلوغ، از سطح هوش و ذکاوت و توانائی تمرکز بالاتری نسبت به افرادی که وضع میز کاری مرتبی دارند برخوردار هستند.

شایان ذکر است؛ آلبرت انیشتین و” رولد دال”، بسیار نامرتب بودند. به نظر می رسد میز نامرتب کاری خلاقیت کارکنان را افزایش می دهد.

 

۳-زیاد فحش دادن

بر اساس مطالعه ای در ۲۰۱۴ افرادی که زیاد فحش می دهند، از فرهنگ لغات وسیعتری برخوردارند.

محققان معتقدند اینکه بسیاری از مردم گمان می کنند افرادی که بیشتر فحش می دهند، افرادی تنبل و کم سواد یا با دایره واژگان محدودی هستند اشتباه است. اتفاقا این افراد معمولا از روانی کلامی بالاتری برخوردارند.

بیشتر بدانید:  قفل اسرار هوش انسانی گشوده شد

۴-توانائی خنداندن دیگران

“جیل گرینگروس” روان شناس می گوید: بین حس شوخ طبعی و هوش فرد ارتباط مستقیم وجود دارد.

بررسی هایی که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد بر هوش و استعداد افراد شوخ طبع تاکید کرد؛ زیرا این افراد به خوبی می دانند آن مطلب را چگونه تعریف کنند تا دیگران از شنیدن آن شاد بشوند.

 

۵-شب بیداری

آن دسته از افرادی که شب ها دیرتر از سایر مردم می خوابند از هوش بالاتری نسبت به افرادی که در ساعات اولیه شب می خوابند برخوردار هستند.

همچنین بررسی های دیگر نشان می دهد؛ شب بیداری باعث تحریک عقل می شود. به همین دلیل بسیاری از افرادی که شب ها دیر می خوابند، افرادی موفق و ثروتمند هستند.

بیشتر بدانید:  ویژگی‌های افرادی که هوش احساسی دارند: روشهای خود کنترلی

۶-عدم تمایل به رابطه جنسی در نوجوانی

مطالعه ای در سال ۲۰۰۰ نشان داد بین سطح هوش بالا و عدم تمایل به داشتن رابطه جنسی در نوجوانی ارتباط مستقیم وجود دارد. جالبتر اینکه این عدم علاقه در افراد باهوش از حد رابطه جنسی فراتر رفته و افراد باهوشتر در سنین نوجوانی حتی تمایل کمتری به گرفتن یا گرفته شدن دستشان و یا بوسیدن داشته اند.

 

۷-فروتنی و تواضع

تحقیقات نشان داده است افراد با شایستگی و قابلیتهای کمتر خودشان را باهوشتر از حدی که هستند میپندارند در حالی که افراد واقعا باهوش ارزیابیشان از هوش خودشان کمتر از سطح واقعی است به این پدیده “اثر دانینگ-کروگر” می گویند. این دلیلی است که معمولا افراد نادان اعتماد به نفس بالایی هم دارند!

بیشتر بدانید:  چرا باهوش‌ها "بیشتر زنده می‌مانند"

۸-احساس نگرانی همیشگی

افرادی که همواره احساس نگرانی از آینده و رخدادهای آن دارند و پیوسته به گذشته و کارهای نادرست خود فکر می کنند افرادی تیزهوش هستند.

 

۹-نگهداری از گربه

محققان می گویند: افرادی که در خانه از گربه نگاه داری می کنند بیش از افرادی که سگ دارند باهوش هستند.

بیشتر بدانید:  چرا افراد باهوش دوستان کمتری دارند؟

۱۰-فرزند ارشد خانواده بودن

مطالعه ای در سال ۲۰۰۷ نشان داد که به طور میانگین از نظر آماری هوش فرزندان اول خانواده به طور معنی داری بیشتر از فرزندان جوانتر است. بررسی روی فرزندان دوم خانواده که بعد از فوت فرزند اول در کودکی به به عنوان فرزند ارشد خانواده بزرگ شده بودند نشان می دهد که اختلاف معنی داری با هوش فرزندان اول نداشته اند و احتمالا عوامل اجتماعی و محیطی هستند که در هوش بالاتر فرزندان اول خانواده ها نقش ایفا می کنند و نه ژنتیک.

بیشتر بدانید:  چرا باهوشتر بودن لزوما بهتر نیست؟! «موریانه‌ها» به کجا رسیدند؟

لینک منابع:

:=”font-size:=”font-sizeIntelligence and emotional disorders: Is the worrying and ruminating mind a more intelligent mind?
How Birth Order Affects Your Personality – Scientific American
Why night owls are more intelligent
Study: Older Siblings Have Higher IQs
۱۰ surprising personality traits of highly intelligent people | Daily Mail Online

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *