برداشتن رحم بر حافظه تاثیر منفی دارد

5/5 - (3 امتیاز)

 

نوروسافاری | تا کنون رحم تنها به عنوان اندامی که جنین در آن رشد میکند شناخته شده است، اما تحقیقات جدید بر روی موش های ماده نشان دهنده ی نقش غیرقابل انتظار این اندام بر تغییر حافظه است.
به گزارش نوروسافاری به نقل از ساینس نیوز، نتایج این مطالعه هفته پیش در ژورنال اندوکرینولوژی تحت عنوان ” صحیح نبودن ایده ی اضافی بودن رحم غیر باردار به عنوان یک اندام ” به چاپ رسیده است و می تواند برای زنانی که هیسترکتومی (عمل برداشتن رحم) را انجام داده اند جالب توجه باشد.
در این پژوهش که توسط عصب شناسان رفتاری دانشگاه آریزونا و بر روی موش ها انجام گرفت، این موش ها به چهار گروه تقسیم بندی شدند. در یک گروه جفت اندام های تخمدان و رحم با جراحی خارج شد، در یک گروه دیگر تنها تخمدان ها و در گروه بعدی تنها رحم حذف گردیدند و در گروه آخر این دو اندام دست نخورده باقی ماندند.
۶ هفته پس از جراحی، محققان به آزمودن حافظه این موش ها با استفاده از مازهای آبی پرداختند. با سخت تر شدن مراحل آزمون، موش هایی که تنها رحم خود را از دست داده بودند در مقایسه با گروه های دیگر برای به یاد آوری نقشه بیشتر به مشکل برخوردند. با توجه به این نتایج میتوان اینگونه برداشت کرد که سیگنال هایی که از رحم به مغز می روند می توانند در به یاد آوری گروهی از اطلاعات نقش داشته باشند.
موش هایی که تنها رحم را نداشتند، حتی با وجود تخمدان های ترشح کننده هورمون نیز تفاوت هایی را در میزان هورمون ها نشان دادند.
ویکتوریا لوین، نورواندوکرونولوژیست دانشگاه نیویورک اینگونه بیان می دارد : چندین دهه است که نقش هورمون های ترشح شونده از تخمدان ها بر مغز به اثبات رسیده است اما این اکتشاف که رحم نیز خود به تنهایی می تواند بر حافظه تاثیر گذار باشد شگفت انگیز است.

ناتالی راسگون، عصب شناس و اندوکرونولوژیست تولید مثل دانشگاه استنفورد نیز بیان میکند :

این آزمایش نیاز به مطالعات بیشتری دارد و از آنجایی که موش های این پژوهش هیچگاه باردار نبوده اند، نمیتوان این نتایج را به زنانی که بارداری را تجربه کرده اند تعمیم داد.

لینک مقاله:

Hysterectomy Uniquely Impacts Spatial Memory in a Rat Model: A Role for the Nonpregnant Uterus in Cognitive Processes   

لینک خبر:  

  The uterus may play a role in memor

ترجمه: محدثه آگهی – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  چگونه مغز خاطرات را در طول زمان به هم مرتبط می سازد

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره دهم)

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *