بهبود تشنج با حذف نورون های تازه متولد شده

5/5 - (14 امتیاز)

نوروسافاری | تشنج های صرعی در یک نفر از هر ۱۰ نفر که آسیب ترومای مغزی (TBI) را تجربه کرده باشند، اتفاق می افتد. با این حال تحقیقات جدید در دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو (UTSA) یک رویکرد نوآورانه برای کند کردن احتمالی پیشرفت صرع را کشف کرده است. محققان در UTSA موفق به حذف نورون های جدید ایجاد شده پس از آسیب مغزی شده اند تا تشنج را کاهش دهند. آنها معتقدند که این تکنیک میتواند بطور بالقوه صرع پس از تروما را کاهش دهد.
جنی هسیه رئیس صندوق سمس و استاد زیست شناسی سلولی و مدیر کنسرسیوم بهداشت مغزی در UTSA می گوید:

ما قبلا میدانستیم که نورون های جدید در صرع مشارکت میکنند، اما نمیدانستیم که میتوانیم آنها را پس از آسیب، و پس از آغاز تشنجها، مورد هدف قرار دهیم.قابلیت انجام این کار به می تواند استفاده بالینی داشته باشد، چرا که نشانه های هشدار اولیه صرع خود تشنجش است.

بیشتر بدانید:  "سرد کردن مغز" روشی جدید برای کنترل صرع

کاهش ۶۵ درصدی تشنج

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه تگزاس، افرادی که آسیب ترومای مغزی را در نتیجه شلیک اسلحه یا تصادفات اتومبیل تجربه کرده اند، در معرض خطر بالای ابتلا به تشنج هستند. در طول تشنج، اختلالات الکتریکی غیر طبیعی ناگهانی در مغز وجود دارد که منتج به علائم مختلفی نظیر حرکت عجیب در سر، بدن، بازوها، پاها یا چشم مانند سفت شدن و یا تکان خوردن غیر عادی می شود. پاسخ ندادن به محرکها، خیره شدن، جویدن، لبخند زدن و حتی تجربه دیدن تصاویر بصری عجیب و غریب نیز نشان دهنده ی تشنج است.
طبق گزارش مرکز بیماری و کنترل ایالت متحده در مورد آسیب پس از ترومای مغزی، معاینات در بخش اورژانس و تعداد بستری و مرگ و میر ۵۳ درصد افزایش یافته است. افرادی که یک هفته پس از آسیب دیدگی سر، تشنج کنند، ۸۰ درصد احتمال بروز حمله صرعی بعدی را خواهند داشت.
تشنج معمولا در موقعیتی که جای زخمی در مغز در نتیجه آسیب به وجود آید، اتفاق می افتد. نورون های جدیدا تولید شده پس از آسیب مغزی، اغلب مهاجرت نمیکنند و به طور طبیعی رشد نمیکنند. در صورت عدم درمان این نورون ها ممکن است به پیشرفت صرع کمک کنند.
هسیه و همکارانش در دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو به طور سیستماتیک نورون های جدیدی را که طی هشت هفته پس از تشنج در موش ایجاد شده اند را حذف کردند. سپس تیم UTSA فعالیت تشنجی در موش ها را بررسی و مشاهده کردند که موش های تحت درمان با کاهش ۶۵ درصدی تشنج در مقایسه با موشهای درمان نشده مواجه شده اند. ای نتیجه نیاز به بیش از چهار هفته درمان مداوم داشت.

بیشتر بدانید:  امکان استفاده از یک داروی صرع برای درمان بیماری ALS
هسیه میگوید: 

اکنون میدانیم که میتوانیم پس از تشنج های اولیه، نورون های جدید را حذف کنیم.

ما نمیتوانیم اولین تشنج را متوقف کنیم ولی میتوانیم سعی کنیم از تشنج های ثانویه جلوگیری کنیم. این بسیار مهیج است و ممکن است منجر به استراتژی های درمانی جدید شود.

اگر چه این یافته ها نقش نورون های جدید در حمله صرع را تایید میکند، اما به دخالت عوامل دیگری نیز دلالت دارد.
هسه میگوید:

ما متوجه شدیم پس از پایان درمان، کاهش تشنج دائمی نبود. این امر میتواند به دلیل تغییرات غیر طبیعی در مغز صرعی مانند التهاب مزمن یا آستروسیت های واکنشی باشد که بر رشد نورون های جدید اثر میگذارد. ما اکنون این احتمالات را بررسی میکنیم.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

UTSA study: Newly developed neurons contribute to epileptic seizures

لینک مقاله:

Targeting seizure-induced neurogenesis in a clinically-relevant time-period leads to transient but not persistent seizure reduction

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *