شخصیتهای متفاوت مصرف کنندگان مواد مخدر مختلف

4.9/5 - (43 امتیاز)

 

نوروسافاری | محیط اجتماعی یک عامل تأثیرگذار در رابطه با اعتیاد به مواد مخدر است. با این حال ، از بین افرادی که در محیط یکسانی زندگی می کنند، برخی مصرف کننده مواد مخدر می شوند، در حالی که برخی دیگر مقاوم هستند. آیا این تفاوت فقط تصادفی است یا ویژگیهای کلیدی شخصیتی وجود دارد که به افراد در جلوگیری از اعتیاد به مواد مخدر کمک می کند؟ آیا می توان خطر مصرف مواد مخدر را برای پروفایل های شخصیتی مختلف ارزیابی کرد؟ آیا این خطر برای داروهای مختلف متفاوت است؟

این سؤالات برای جامعه از جمله مجریان قانون، رفاه عمومی، آموزشی، متخصصان مراقبت های بهداشتی و خانواده ها بسیار مهم است. چگونه می توانیم مؤلفه روانی خطر را ارزیابی کنیم؟ چگونه می توان آموزش های اجتماعی و روانشناسی را پایه گذاری کرد تا این خطر را کاهش داده و از اعتیاد به مواد مخدر جلوگیری کند؟

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه لستر، یک گروه میان رشته ای از محققان داده های مربوط به استفاده از ۱۸ ماده روانگردان مختلف را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و پاسخ سوالات فوق را یافتند. یک پایگاه داده جدید و اصلی با اطلاعات مربوط به ۱۸۸۵ پاسخ دهندگان توسط تعدادی از روش های استخراج داده جمع آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

بیشتر بدانید:  ترک اعتیاد به مواد مخدر و الکل با مصرف داروی فشار خون

شیطان در جزئیات است

نتایج به دست آمده در کتابی اخیراً توسط اسپرینگر منتشر شده است. به طور خلاصه، یافته های اصلی عبارتند از:

  • تفاوت معنی داری در پروفایل روانشناسی مصرف کنندگان مواد مخدر و غیر مصرف کنندگان وجود دارد. بنابراین، یک زمینه ساز روانی برای اعتیاد به مواد مخدر وجود دارد.
  • زمینه ساز روانشناختی برای استفاده از داروهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال، بین استفاده کنندگان اکستازی و هروئین تفاوت معنی داری وجود دارد.
  • استفاده از داروهای مختلف با هم همبستگی دارد. ساختار ارتباطی در شکل بالا ارائه شده است.

جزئیات مهمتر و جالب تر از نتایج کلی است: شیطان در جزئیات است. خصوصیات شخصیتی با مدل پنج فاکتوری مدرن نشان داده شد: N — روان رنجوری، E – برونگرایی ، O- آزاد بودن برای تجربه جدید ، A – سازش پذیری ، C – دارای وجدان کاری. این مدل با دو ویژگی دیگر تکمیل می شود: imp– تکانشگری و SS — جستجوی حس.

به طور کلی ، مصرف کنندگان مواد مخدر توسط N بالاتر، O  بالاتر، توسط A پایین تر و C پایین تر مشخص می شوند. اما بین مواد مخدر مختلف تفاوت وجود دارد. به عنوان مثال ، مصرف کنندگان هروئین به میزان قابل توجهی مصرف کنندگانی توسط N بلاتر، E پایین تر ، O پایین تر ، A پایین تر و Imp بالاتر نسبت به اکستازی دارند.

O بالا معمولا در افراد خلاق و در عین حال در مصرف کنندگان مواد مخدر است. موفقیت در آموزش و پرورش (بعد از دبستان) و فراتر از آن با C بالا ارتباط دارد. افرادی که می توانند برنامه هایی را طراحی کنند و آنها را در زندگی واقعی دنبال کنند (C بالا) نسبت به اعتیاد به مواد مخدر مصونتر هستند. این مشاهدات به احتمال کاهش مداخلات قراردادی اشاره دارد.

بیشتر بدانید:  هولناک‌ترین مخدر در ایران چیست؟

بگذارید داده های شما برای شما فکر کند

روشهای یادگیری ماشین به نویسندگان این امکان را داده است تا خطر مصرف مواد مخدر را ارزیابی کرده و نقشه هایی از این خطر را ایجاد کنند.

تیم این پروژه شامل دو متخصص در روانشناسی پزشکی قانونی و روانپزشکی بوده است: خانم فهرمن ، یک پزشک حرفه ای در بیمارستان Rampton (بنیاد اعتماد بهداشت و درمان ناتینگهامشایر NHS) ، که یکی از سه بیمارستان با امنیت بالا در انگلیس و ولزاست، و دکتر اگان استادیار روانشناسی پزشکی قانونی در گروه روانپزشکی و روانشناسی کاربردی در دانشگاه ناتینگهام. چهار نویسنده دیگر، پروفسور گربان، پروفسور لوسلی، دکتر مرکس  و دکتر A.K. محمد وابسته به گروه ریاضیات ، دانشگاه لستر است.

پروفسور گربان گفت:

این پروژه از سال ۲۰۱۱ آغاز شد، هنگامی که همه نویسندگان در دانشگاه لستر بودند. اول، روانشناسان طرح کار آزمایشی را ایجاد کردند، داده ها را جمع آوری کردند و پیش پردازش مقدماتی آنها را انجام دادند. سپس کارگاه بین رشته ای تشکیل شد و ریاضیدانان فناوری داده کاوی را برای تجزیه و تحلیل بیشتر پیشنهاد دادند. اصل راهنمایی ما این بود که “بگذارید داده های شما برای شما فکر کند.” پس از پنج سال کار مشترک، نتایج به صورت کتاب ارائه می شود. این داستانی است که توسط داده ها گفته شده است.

دکتر اگان گفت:

پروژه اولیه تحقیق پایان نامه کارشناسی ارشد فهرمن بود که من وقتی کارشناسی ارشد روانشناسی پزشکی قانونی را در دانشگاه لستر میخواندم، سرپرستی آن را برعهده داشتم. بعد از کارشناسی ارشد، ایلین آرزو داشت که ادامه تحصیل دهد و ما با بیش از ۲۰۰۰ موارد جمع آوری شده از گروههای مختلف آنلاین آن را به پایان رساندیم. این کار بر اساس تئوری روانشناسی محکمی در مورد تاثیر تکانشگری، جستجوی حس و مدل پنج عاملی شخصیت است همانطور که در انواع مختلفی از مصرف کنندگان مواد مخدر دیده میشود، انجام شده است.

این طرح دو جمعیت اصلی مصرف کننده مواد مخدر را مشخص می کند: آزمایشگرها (آزاد، سازش پذیر، جستجوی حس) که علاقه مند به تجربیات حسی ذهنی غیرمعمول هستند، و مصرف کنندگان مشکلدار مواد مخدر (دارای علایم ترک، آسیب پذیر هیجانی، بی وجدان) که از موادی استفاده می کنند که باعث سرکوب یا به عبارتی دیگر نابودی می شوند، این دو جمعیت ممکن است برای بهینه سازی و تشویق افراد ناامید نیاز به راهکارهای مختلف مداخله بهداشتی داشته باشند.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Personality traits of drug users

لینک فصل کتاب:

Personality Traits and Drug Consumption

همچنین ببینید

دوره مبانی نوروسایکولوژی | عصب-روانشناسی (دوره هفتم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *