عشق در یک نگاه!

5/5 - (3 امتیاز)

negah

 

نوروسافاری| به نظر می رسد چشمان ما قدرت تشخیص عشق از هوس را دارند. تحقیقی که اخیرا در دانشگاه شیکاگو انجام شده است نشان می دهد ممکن است عشق در یک نگاه حقیقت داشته باشد. چشمها در یک نگاه نه تنها فرد بالقوه دارای جاذبه عشق رمانتیک را از فرد دارای جاذبه جنسی تشخیص می دهند بلکه طرز نگاه کردن هم در این دو مورد متفاوت است.

 

به گزارش نوروسافاری، در این تحقیق از افراد مورد آزمایش خواسته شد که به تصاویر سیاه و سفید افرادی از جنس مخالف که لباس رسمی به تن داشتند در روی مانیتور نگاه کنند در حالی که به طور همزمان حرکات چشم افراد مورد آزمایش ردیابی می شد. از افراد مورد آزمایش خواسته شده بود که بیان کنند نسبت به هر فرد حس عشق رمانتیک دارند یا میل جنسی.

 

نتایج نشان داد که برای قضاوت در این مورد فقط نیم ثانیه نگاه کردن کافی است! و تفاوت معنی داری در سرعت تصمیم گیری بین این دو مورد وجود نداشت. نکته جالبتر اینکه افرادی که حس عشق رمانتیک داشتند به چهره افراد خیره می شده اند ولی در مواردی که پاسخ میل جنسی بوده است، خیره شدن چشم روی بدن افراد بوده است. نتایج این تحقیق بین دو جنس زن و مرد مورد آزمایش هم تفاوتی نداشته است.

 

نتایج این تحقیق نشان می دهد که حس عشق رمانتیک بیشتر از آنکه در گذشته تصور می شد می تواند غریزی باشد و علاوه بر ویژگیهای ظاهری، چشم قادر به تشخیص ویژگیها و شباهتهایی بین ناظر و طرف مقابل هست که احتمالا نیمه هشیار بوده و به راحتی قابل توضیح نباشد.

بیشتر بدانید:  تمرین رقص، علائم پیری مغز را معکوس می کند/بهبود حافظه، یادگیری و تعادل

 

محققین امیدوارند بتوانند از ردیابی حرکات چشم به عنوان شاخصی زیستی جهت شناسایی عشق رمانتیک یا میل جنسی استفاده کنند.

نتایج این تحقیق می تواند در رمز گشایی مکانیسم عاشق شدن و همچنین در زوج درمانی و شناسایی و درمان برخی از اختلالات روانی مرتبط با مسائل جنسی موثر باشد. جزئیات این تحقیق این ماه در ژورنال Psychological Science گزارش شده است:

 

Love Is in the Gaze, An Eye-Tracking Study of Love and Sexual Desire

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.