مبنای عصبی اعتماد در مغز

5/5 - (3 امتیاز)

نوروسافاری | طبق مطالعه ای که در مجله نوروایمیج منتشر شده است، داده های تصویربرداری عصبی نشان می دهد که شبکه برجسته مغز (salience network) با حس اعتماد به همسایگان ارتباط دارد. یافته ها نشان می دهد حجم و سایز سه منطقه خاص مغز با اعتماد بین فردی در ارتباط است.

موهانا صودو، متخصص روانپزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس جنوب غربی در این باره میگوید:

اعتماد همیشه موضوع جالب و  بغرنجی در جهان علوم اعصاب بوده است. اگرچه مطالعات متعددی برای بررسی عصب شناختی مغز در مورد اعتماد وجود دارد که از طریق آنالیز بافت و تصویربرداری مغزی انجام می شود، اما هنوز در مورد نحوه ایجاد اعتماد در مغز، با وجود نقش جدایی ناپذیری که در تعاملات بنیادی انسان بازی می کند، چیزهای زیادی وجود دارد که ما در مورد آن چیزی نمیدانیم.

علاوه بر این، تحقیقات در مورد مناطق مغزی خاص و اعتماد به همسایگان، که ما مورد مطالعه قرار داده ایم، تا به حال در جمعیت های مختلف چندنژادی مورد مطالعه قرار نگرفته است. با توجه به اینکه ایجاد حس اعتماد در میان همسایگان، پرورش دهنده حس تعلق به جامعه، تقویت همبستگی اجتماعی و ایجاد یک محیط امن می باشد و منجر به همکاری برای بقا می شود. کشف مناطق مغزی مرتبط با پرورش اعتماد به همسایگان ممکن است منجر به درک بهتر رفتارهای انسانی شود. 

بیشتر بدانید:  شناسایی نقشی جدید و شوکه کننده برای سیستم ایمنی در "کنترل تعاملات اجتماعی"

تصویربرداری مغز برای بررسی اعتماد

محققان داده ها را از ۱۵۲۷ شرکت کننده در مطالعه قلب دالاس (DHS)، که یک مطالعه جمعیتی چند ملیتی است و اطلاعات گسترده ای را از افراد در ایالت دالاس جمع آوری کرده است، مورد بررسی قرار دادند.

این تحقیق جدید به طور خاص شرکت کنندگانی را مورد بررسی قرار داد که تصویربرداری مغز را در مرکز پزشکی جنوب غرب آمریکا انجام داده بودند و به پرسشنامه ای درباره اعتماد به همسایگان  پاسخ داده بودند.

Sadhu به PsyPost در این زمینه گفت:

سه ناحیه مغز شناسایی شدند که حجم آنها ارتباط آماری معنی دار با اعتماد به همسایگان داشت. ضخامت قشر کمربندی قدامی دمی راست و حجم هسته دمدار چپ با اعتماد همسایگان رابطه معکوس داشت در حالی که حجم آمیگدال چپ با اعتماد به همسایه رابطه مثبت داشت.

با توجه به اینکه کورتکس کمربندی قدامی، هسته دمدار و آمیگدال، بخش جدایی ناپذیر از شبکه برجسته مغز هستند، نتایج این مطالعه نشان می دهد که این شبکه، شبکه ای که مسئول شناسایی و فیلتر کردن محرک های هیجانی و حسی است که موجب رفتارهای پیچیده انسان می شود در شکل گیری اعتماد بین فردی نقش دارد.”

بیشتر بدانید:  ارتباط بین رفتارهای ضد اجتماعی با رشد مغزی/شواهد محکم از نقشه ی مغزی نوجوانان

تحصیلات و سن و نژاد بر اعتماد موثر است

علاوه بر این، سطح بالاتر تحصیلات، سن بالاتر و نژاد غیرآفریقایی امریکایی (به عنوان مثال قفقازی و اسپانیایی) نشان داده شد که ارتباط مثبتی با اعتماد به همسایه داشته است. بنابراین، ممکن است که این شبکه و همچنین مولفه های جمعیت شناسی نقش مهمی در شکل گیری اعتماد همسایه ایفا کنند.

این مطالعه مانند همه تحقیقات شامل محدودیت هایی است.

Sadhu در این مورد اینگونه توضیح می دهد:

با توجه به محدودیت های موجود در DHS، در همه مناطق مغز امکان اندازه گیری ضخامت قشری وجود نداشته است. بنابراین، نتایج و استنتاج های ما در مورد ضخامت قشری تنها در مناطق خاصی مورد بررسی قرار گرفته و در همه نواحی قشری ضخامت قشر بررسی نشده است.

علاوه بر این، محدودیتی در طراحی اصلی تحقیق توسط DHS صورت گرفته است که شامل فاصله هفت ساله میان پر کردن پرسشنامه و اسکن MR می باشد، که احتمال تغییرات ساختاری مغز در مناطق مختلف را در اثر پیری زیاد می کند. اگر چه اثرات پیری ممکن است منجر به تغییر در نتایج شود، اما بازه زمانی سپری شده برای همه افراد یکسان و یکنواخت، با میانگین ۶٫۸ سال بوده است.

بیشتر بدانید:  IQ عامل موفقیت است یا EQ؟ پنج ویژگی هوش عاطفی برای برقراری ارتباطات سازنده و پایدار اجتماعی

ارتباط با تصمیم گیری اجتماعی؟

Sadhu به مجله PsyPost گفت:

سوال دیگری که به دنبال پاسخ آن بودیم، این بود که محیط اجتماعی و تجربیات زندگی شخصی در رابطه با تغییرات مدار عصبی اعتماد چه نقشی دارند که ممکن است بر شکل گیری اعتماد بین فردی تأثیر بگذارند. پاسخ می تواند تفاوت بین اثرات ژنتیکی و محیطی را بر تشکیل اعتماد بین فردی منعکس کند. با این حال، این مطالعه قادر به پاسخگویی به این سؤال نبود. 

علیرغم یافته های جدید، هنوز در مورد ارتباط ساختار و عملکرد مغز انسان با چگونگی تصمیم گیری اجتماعی اطلاعات چندانی وجود ندارد.

سوداهو اضافه کرد:

از ویژگی های مشخص انسانها، توانایی اعتماد و همکاری با افراد غریبه ای است که از لحاظ ژنتیکی ارتباطی با آنها ندارد. در حالی که این مطالعه بینش جدیدی را در زمینه یافتن مناطق مغزی مرتبط با اعتماد به همسایگان ارائه داد، هنوز سوالات بدون پاسخ بسیاری در مورد رشد اعتماد میان فردی و نقشی که ژنتیک و محیط اجتماعی در این میان ایفا می کنند، وجود دارد.

نتیجه اهمیت اعتماد به همسایگان این می باشد که منجر به ایجاد جامعه سودمند و به طور کل بهبود سلامت می شود، اهمیت آن به اندازه ای است که به مطالعات بیشتر در آینده برای ادامه این مسیر در درک بهتر نیروهای غریزی که از لحاظ اجتماعی و عصب شناسی در پس سیستم های اجتماعی قرار گرفته اند، نیاز است.

این تحقیق  توسط موحونو صدامو، ترزا د فریتس نیکلسون، راجلی گارسیا، سوزانا لامپیلی، ماریان باران، اندرو فریتز، بیان جلالی زاده، ارین ون انکوورت ، جیمی پالکا، و شرود براون صورت گرفته است.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  افزایش سن میزان اعتماد را بیشتر می‌کند

لینک مقاله:

The tendency to trust is reflected in human brain structure

لینک خبر:

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *