ملاحظات اخلاقی در ارتباط با کودکان دارای سه والد

Rate this post

ملاحظات اخلاقی در ارتباط با کودکان دارای سه والد
ملاحظات اخلاقی در ارتباط با کودکان دارای سه والد

نوروسافاری | درمان جایگزین کردن میتوکندری باعث بوجود آمدن نگرانی های اجتماعی و اخلاقی مهمی شده است اما به علت کاربرد مفیدی که در پیشگیری از بیماری ها دارد باید از این روش استقبال شود.
در سال ۲۰۱۵ کنگره ی آمریکا تکنیک های ویرایش ژنی، مانند CRISPR ، برای خلق جنین های تغییر داده شده از لحاظ ژنتیکی را ممنوع کرد. رئیس جمهور اوباما همچنین قانونی مبنی بر منع ایجاد تغییرات ژنتیکی در سلول های زایشی جنین انسان را امضاء کرد.

به گزارش نوروسافاری به نقل از ساینتیست، مسئله ی حل نشده در ارتباط با ممنوعیت ایجاد شده از سمت کنگره و قانون امضا شده توسط رئیس جمهور این است که درمان جایگزینی میتوکندری (MRT) نیز مشمول این قوانین می شود . MRT روشی است که با استفاده از آن زنان دارای بیماری های میتوکندریایی میتوانند از طریق انتقال هسته ی یکی از تخمک هایشان به یک تخمک بدون هسته ی دیگر که میتوکندری آن سالم است در شرایط in vitro، دارای فرزندانی سالم شوند.
طبق یک گزارش ارائه شده از آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی، MRT زمانی اخلاقی است که تنها برای جنین های پسری به کار گرفته شود که والد مونث آنها دارای بیماری های میتوکندریایی باشد.

اهمیت روش سه والدی MRT

 مطالعات اخیر نشان داده اند که اهدای میتوکندری می تواند کاربرد وسیع تری از درمان بیماری های میتوکندریایی و بالاخص در حل مشکلات مرتبط با ناباروری زنان در سنین بالا داشته باشد.
برای مثال، در سال ۲۰۱۵ یک پژوهش خصوصی سر و صدای زیادی به پا کرد زیرا محققین این آزمایش توانسته بودند با استفاده از MRT سلول های تخم سالخورده را قبل از بارور شدن در محیط in vitro احیاء کنند و از این طریق به یک زوج نابارور کانادایی این امکان را دادند که فرزند پسر خودشان را داشته باشند. این شواهد تشریح داده شده برای MRT تنها باعث افزایش منطق استفاده از این روش به منظور مداخلات زایشی شد.

چالشهای حقوقی و اخلاقی

روش MRT باعث بوجود آمدن چالش های اخلاقی و اجتماعی بسیاری شده است. یکی از زوایای مورد بحث در ارتباط با اهدای میتوکندری، پتانسیل این روش برای خداگونه رفتار کردن دانشمندان است. اما هزاران سال است که انسان ها در ایجاد تغییرات ژنتیکی در گیاهان و حیوانات نقش داشته اند. علاوه بر این، تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD) ، یک تکنیک پروفایلینگ برای جنین های ایجاد شده از طریق IVF، می تواند از طریق حذف جنین های دارای انواع بیماری های ژنتیکی، بر روی ذخیره ی ژنوم جمعیت انسان تاثیر بگذارد و آن را تغییر دهد.

بحث ما بر سر این موضوع است که MRT نیز با این روش ها یکسان است. یکی دیگر از نقاط علمی و قانونی این بحث این است که عنوان ” مداخلات ژنتیکی ” چگونه بیان شود. بسیاری از اخلاق شناسان کاربرد مداخلات ژنتیکی را منحصرا برای تغییرات DNA داخل هسته می دانند. اما ما اعتقاد داریم که هرگونه تغییر از سلول زایشی ، چه در DNA هسته و چه در DNA میتوکندری، مداخلات در سلول زایشی به حساب می آیند زیرا اهدا کننده اطلاعات ژنتیکی ضروری را برای جنین فراهم می کند. ما اعتقاد داریم که همانند اهدای اسپرم و تخمک، MRT نیز باید به عنوان یک مداخله ی ژنتیکی محسوب شود و قوانین منعی که توسط کنگره و رئیس جمهور وضع شده اند، مورد بازبینی قرار بگیرند.

نگرانیها

از سایر نگرانی ها در این باره، عواقب ناخواسته ی داشتن ۳ والد برای یک فرزند است. یک ملاحظه ی کلیدی در ارتباط با این موضوع این است که قوانینی مانند قانون اهدای سایر ارگانها برای اهدای میتوکندری نیز وضع شود در این مورد فرد پذیرنده مسئولیت و حق و حقوق ارگان اهدا شده را قبول می کند و اهدا کننده هیچ مسئولیتی در قبال حق و حقوق والدینی و مسئولیت های قانونی برای هیچ کدام از بیماری های ژنتیکی پیش بینی نشده که ممکن است فرد پذیرنده در اثر اهدا به آن دچار شود، ندارد.

از آنجایی که سهم ژنتیکی DNA میتوکندریایی اهدا شده در رشد صحیح فرزند بسیار مهم و حیاتی است و همچنین مطالعاتی که نشان داده اند چندین ژن میتوکندریایی در ایجاد بیماری های ذهنی و مغز و اعصاب دخیل هستند، بر این باور هستیم که نباید نقش DNA میتوکندری را با وضعیت والدین بی ارتباط دانست. اما روش های قانونی برای حل این چالش مانند منصرف شدن از حق و حقوق والدینی در موارد فرزند خواندگی وجود دارد.
در این مورد همانند سایر تکنولوژی های زایش سه والدی مانند اهدای تخمک و رحم های اجاره ای،MRT باعث بوجود آمدن این سوال می شود که فرزند حاصله آیا حق دانستن والدین بیولوژیکی و رگه ی اجدادی خود را دارد یا نه برای اینکه ممکن است باعث ایجاد مشکل برای فرد اهدا کننده شود. اما دوباره روش هایی وجود دارد که بتوان بر این چالش ها فائق آمد، به طور مثال با کاهش هزینه ی توالی یابی ژنوم، هر فرزند می تواند به کل اطلاعات ژنتیکی خود بدون آنکه مشخصات والدین آنها آشکار شود، دسترسی داشته باشد.

دو ملاحظه مهم

دو ملاحظه ی اخلاقی دیگر در ارتباط با MRT وجود دارد که در ارتباط با هزینه ی بالای این روش است که چیزی در حدود ۲۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار است. ملاحظه اول درباره ی دسترسی عادلانه امکانات پزشکی برای همه ی بیماران بدون توجه به شرایط مالی آنها می باشد. این مشکل قابل حل است، در صورتی که این روش از لحاظ قانونی به عنوان یکی از درمان های ناباروری و یا برای درمان جهش های میتوکندری تایید شود و بیمه ها بتوانند مقداری از هزینه های آن را متقبل شوند. ملاحظه ی دوم در این ارتباط است که اگر دسترسی به این تکنولوژی برای همه یکسان نباشد، از آنجاییکه هزینه های توافق شده برای اهدا میتوکندری زیاد است، زنانی که از لحاظ اقتصادی ضعیف هستند برای اهدا میتوکندری های خود تحت فشار قرار بگیرند. فشار مالی که بر اهدا کنندگان تخمک با شرایط اقتصادی ضعیف وجود دارد یک مشکل جهانی و یک هشدار برای اهدا میتوکندری است و قوانین محکمی در این ارتباط باید وجود داشته باشد.
روش MRT می تواند به عنوان یک متد موثر برای زنانی که دارای بیماری های میتوکندریایی هستند و می خواهند فرزندانی سالم داشته باشند، استفاده شود و نباید استفاده از آن بخاطر پیچیدگی های اخلاقی و اجتماعی احتمالی ممنوع شود. به علت پتانسیل این متد در تغییر دائمی DNA، این تکنولوژی را نباید همسان با اهدای عضو کلاسیک ارگان در نظر گرفت بلکه باید به آن همانند سایر مداخلات زایشی مانند اهدا اسپرم و تخمک که قوانین تثبیت شده و محکم مرتبط با خود را دارند نگاه نمود. با استفاده از این چارچوب دولت ها و کمیته های علمی باید زمان و هزینه ای را برای دسترسی گسترده همه ی بیماران به این روش، صرف کنند.

ترجمه: محدثه آگهی – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله اصلی:

Opinion: Ethical Considerations of “Three-Parent” Babies

 

بیشتر بدانید:  شناسایی دقیق اختلال در انواع سلولهای مغزی کودکان مبتلا به اوتیسم

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره دهم)

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *