کاهش فعالیت مناطق کنترل شناختی و استدلال مغز در هواداران داعش

4.9/5 - (8 امتیاز)

نوروسافاری | تیمی بین المللی از محققان دریافتند که افراد زمانی که بر ارزش های مقدس تمرکز افراطی دارند، سطوح فعالیت پایین تری در زمینه های مرتبط با کنترل شناختی و استدلال در مغز دارند.

 این مقاله در ژورنال ( Royal Society Open Science ) منتشر شده است، محققان برای آنچه که آنها به دنبال یافتن آن بوده اند، از مغز هواداران تروریستها که گروه آزمودنی در این تحقیق بودند؛ اسکن مغزی تهیه کرده اند.

شواهد و پیشینه تحقیق نشان داده است که هنگامی که یک فرد به ارزش های مقدسی در ارتباط با یک موضوع خاص باور قطعی دارد، دشوار است که در آن مورد خاص بتواند ذهن خود را تغییر دهد. تحقیقات پیشین همچنین نشان داده است که افرادی که ارزش های اعتقادی خاصی دارند، اغلب بیشتر تمایل به مبارزه و حتی مرگ در راه رسیدن به آن هدف نسبت به دیگران دارند.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه میشیگان، در این پژوهش که جدیدا صورت گرفته، محققان به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه بودند که در ذهن افرادی که تمایل به مرگ در راه رسیدن به هدفشان بر اساس ارزش های اعتقادی مقدس دارند, چه میگذرد؛ در این پژوهش، هواداران شاخه ای از القاعده به نام لشکر طیبه (که مستقر در کشمیر می باشند) بررسی شده اند.

بیشتر بدانید:  راز خوشبختی: مغز همسرتان را اسکن کنید

اسکن مغزی تاثیر ارزشهای مقدس

محققان خاطرنشان می کنند گاهی اوقات، افراد چیزهایی را می گویند و کارهایی را انجام می دهند که بر خلاف آنچیزی است که واقعا فکر می کنند یا احساس می کنند. به همین دلیل، آنها تصمیم گرفتند از چندین نفر از این هواداران تست اسکن مغزی بگیرند. محققان ادعا می کنند که تصویربرداری عصبی امکان تمارض به یک نگرش خاص را می گرفت، زیرا سیگنالهای مغزی مرتبط با پردازش مغزی در این افراد توسط خود فرد غیر قابل کنترل بودند.

تست شامل پرسش هایی بود که  که داوطلبان به آنها پاسخ میدادند در حالی همزمان تحت اسکن fMRI نیز قرار داشتند. سوالات شامل سوالهایی مربوط به ارزش های مقدس اعتقادیشان، از جمله اینکه آیا آنها مایل به مبارزه و مرگ در راه این ارزش ها هستند یا خیر، و سوالات غیر ارزشی به عنوان یک مقایسه بودند.

محققان گزارش دادند که آنها دریافتند وقتی که از داوطلبان سوالات مربوط به ارزشهای اعتقادی پرسیده میشد، در مناطق مربوط به استدلال و کنترل شناختی سطوح پایین فعالیت مغزی وجود دارد. تحقیقات پیشین نشان داده است که این مناطق در پردازش عواقب و محاسبه هزینه های هر تصمیم، دخالت دارند.

 محققان گزارش دادند که آنها همچنین دریافتند که اگر آنها به داوطلبان می گفتند که طرفداران دیگری که می شناسند، کمتر تمایل به مرگ در این راه دارند، تمایل آنها هم برای انجام این کار کاهش می یافت. محققان ادعا می کنند یافته های آنها نشان می دهد که در مغز این افراد زمانی که به طور افراطی بر روی مسائل مربوط به ارزش های اعتقادی تمرکز می کنند، فرآیندهای متمایزی اتفاق می افتد.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Neuroimaging ‘will to fight’ for sacred values: an empirical case study with supporters of an Al Qaeda associate

لینک خبر:

Looking at cognitive triggers for extremist violence through brain scans

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *