کشف شکل جدیدی از ارتباط نورون‌ها در مغز: ارتباط وایرلس

3/5 - (2 امتیاز)

نوروسافاری | دانشمندان آمریکایی در بررسی جدیدی موفق شدند شکل جدیدی از ارتباط نورون‌ها را در مغز کشف کنند.
به گزارش نوروسافاری از ساینس آلرت، پژوهشگران مهندسی پزشکی “دانشگاه کیس وسترن رزرو” (CWRU) آمریکا، شکل ناشناخته‌ای از ارتباط نورونی را کشف کرده‌اند. این کشف می‌تواند به دانشمندان در درک بهتر فعالیت نورون‌های مربوط به فرآیندهای خاصی از مغز و اختلالات مغزی کمک کند.

“دومینیک دوراند”(Dominique Durand)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت:

نتیجه قطعی این پژوهش هنوز به طور کامل مشخص نیست اما ما می‌دانیم که شکل کاملاً جدیدی از ارتباط را در مغز کشف کرده‌ایم و از این کشف، هیجان‌زده هستیم.

بیشتر بدانید:  "خرد" نیازمند نوسانات بیشتر در ضربان قلب و اتخاذ "دیدگاه سوم شخص" است

انوع ارتباطات عصبی

تاکنون دو روش ارتباطی برای “صحبت” نورون‌ها با یکدیگر در مغز کشف شده‌اند؛ ارتباط از راه سیناپس شیمیایی و از طریق اتصالات شکافی میان نورون‌ها یا همان سیناپسهای الکتریکی. دانشمندان باور داشتند نورون‌ها هنگام شلیک، دامنه‌های الکتریکی ضعیفی تولید می‌کنند که می‌توان آنها را با نوار مغزی ثبت کرد اما تصور این بود که دامنه‌های الکتریکی برای شرکت در فعالیت نورونی، بیش از حد کوچک هستند.

دوراند و گروهش طی آزمایشات خود و با برش قسمتی از بافت مغز، پرش یک موج را کشف کردند و نتیجه گرفتند که می‌توان آن را با اتصال میدان الکتریکی توضیح داد، در واقع میدان الکترومغناطیسی ایجاد شده در اطراف یک نورون در اثر فعالیت آن می تواند در شرایطی منجر به تحریک نورونی دیگر در مجاورت آن بدون تماس فیزیکی و وجود هیچ ساختار سیناپسی الکتریکی یا شیمیایی مستقیم گردد.

پرش موج در سراسر فضای خالی میان نورون‌ها مشاهده شد. دانشمندان و متخصصان علوم اعصاب پیش از این، چنین رفتاری را در بافت نورونی مشاهده نکرده بودند.

آزمایش‌های جدید پژوهشگران کیس وسترن رزرو نشان داده‌اند که این دامنه‌های الکتریکی نه تنها سلول‌ها را تحریک می‌کنند، بلکه از عهده تولید دامنه‌های الکتریکی خود نیز برمی‌آیند.

این شکل جدید از ارتباط، هنگامی کشف شد که دانشمندان در حال تحلیل مکانیسم نوسانات نسبتاً سریع مغز بودند.

دوراند افزود:

ما درباره این امواج آگاه بودیم اما عملکرد دقیق آنها را نمی‌دانستیم.

بیشتر بدانید:  توانمندسازی مغز با دستکاری نوسانات امواج مغزی

منابع:

Discovering a new form of communication in the brain The Daily
A jolt to the field: a self‐generating and self‐propagating ephaptically mediated slow spontaneous network activity pattern in the hippocampus – Dickson – 2019 – The Journal of Physiology – Wiley Online Library
Neuroscientists Say They’ve Found an Entirely New Form of Neural Communication
Slow periodic activity in the longitudinal hippocampal slice can self‐propagate non‐synaptically by a mechanism consistent with ephaptic coupling – Chiang – 2019 – The Journal of Physiology – Wiley Online Library

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *