“رنگ نور” تعیین کننده خواب آلودگی یا هوشیاری!

3/5 - (5 امتیاز)

journal.pbio.2000111.g001

 

نوروسافاری|  نور بر کیفیت خواب اثر میگذارد. یک مطالعه بر روی موشها که در مجله PLOS Biology چاپ شد نشان میدهد که رنگ نور مسئله مهمی است. نور آبی موش را برای مدت بیشتری بیدار نگه میدارد در حالی که رنگ سبز به راحتی آنها را به خواب میبرد. یک متن مقدماتی ضمیمه، اطلاعات ابتدایی قابل فهم را فراهم میکند و سوالات باز و تلویحات بالقوه ای برای “طراحی نورپردازی های آینده” را مورد بحث قرار میدهد.

    به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت ساینس، نوری که به چشم ما میرسد نه تنها واسطه بینایی است بلکه همچنین عملکردهای حیاتی “غیر شکل دهنده تصویر” از جمله تنظیم ریتم شبانه روزی دارد که بر خواب و دیگر فرآیندهای فیزیولوژیکی تاثیرگذار است. نور به طور عمومی ما را بیدار نگه میدارد و تاریکی ما را خواب آلوده میکند. برای موشها که عموماً شب زی هستند، نور باعث به خواب رفتن میشود. مطالعات پیشین روی موشها و انسانها نشان داده اند که ادراک نور “غیر شکل دهنده تصویر” در سلول های خاص حساس به نور در چشم رخ میدهد و شامل یک سنسور نور به نام ملانوپسین (melanopsin) است. موشها بدون ملانوپسین در پاسخ به خواب رفتنشان در واکنش به نور تاخیر نشان میدهند که این نشان دهنده نقش حیاتی ملانوپسین در تنظیم به خواب رفتن است.

    استوارت پیرسون و راسل فاستر، هر دو از دانشگاه آکسفورد انگلستان در کنار همکارانی از آکسفورد و دیگرجاها این مسئله را با مطالعه القاء خواب در موشهای مواجه شده با نور رنگی یعنی نور با طول موج های مختلف مورد پژوهش قرار داده اند. براساس ویژگی های فیزیکی ملانوپسین که به نور آبی حساس تر است پژوهشگران پیش بینی کرده اند که نور آبی قوی ترین عامل القاء خواب است.

بیشتر بدانید:  جایگاه اراده آزاد در مغز کجاست؟

    ولی برخلاف انتظار آنها این مسئله اتفاق نیافتاد. مشخص شده است که نور سبز موش را به سرعت به خواب میبرد درحالی که نور آبی به نظر میرسد که موشها را تحریک میکند هرچند که آنها سرانجام به خواب میروند. موشهایی که فقدان ملانوپسین داشتند نسبت به رنگ نور بی اعتنا بودند که نشان دهنده این است که این پروتئین تنظیم کننده پاسخ متفاوت موش به رنگهای نوری است.

    محققان دریافتند که هم نور سبر و هم نور آبی سطوح هورمون استرس کورتیکوسترون در خون موشی که با این نورها مواجه شده را در مقایسه با موشی که در تاریکی نگه داشته شده افزایش میدهد. هرچند که سطوح کورتیکوسترون در پاسخ به نور آبی نسبت به مواجهه با نور سبز بالاتر بود. وقتی که به موشها دارویی داده شد که که اثرات کوروتیکوسترون را مسدود میکرد، آنها قادر بودند که اثرات نور آبی را تخفیف دهند، موشهای دارو داده شده که با نور آبی مواجه شدند زودتر از موشهایی که با دارونما مواجه شده بودند به خواب رفتند.

    با توجه به نتایج قبلی که مواجهه با نور آبی (عنصر غالب نور صادرشده از صفحات کامپیوتر و گوشی های هوشمند) باعث برانگیختگی و بیداری در انسانها هم میشود، پژوهشگران اظهار میدارند که “برخلاف تفاوت های بین گونه های شب زی و روز زی، نور ممکن است که نقش هشیارکننده مشابه آنچه که در انسانها نشان داده شده درموشها ایفا کند”. سرجمع آنها میگویند که کارشان نشاندهنده گستره ای است که درآن نور بر فیزیولوژی ما تاثیر میگذارد و تلویحات مهمی برای طراحی و استفاده از منابع نور غیرطبیعی دارد.

بیشتر بدانید:  روشی جدید برای تشخیص نوع هوشیاری در بیماران

    در متن ضمیمه، پاتریس بورگین از دانشگاه استراسبورگ فرانسه و جفری هیوبارد از دانشگاه لوزان سوئیس میگویند که “این مطالعه آشکارکننده نقش رنگ (در کنترل خواب و بیداری) بسیار مهم تر و پیچیده تر از آنچیزی است که قبلا تصور میکردیم و باید به عنوان یک عامل اساسی به حساب بیاید”. آنها میگویند که نتایج این مطالعه باعث فهم بیشتری از رسانش نور مبتنی بر ملانوپسین شده است و به ما میگوید که همانطور که به سمت طراحی نورپردازی آینده و با هدف پیشبرد سلامت و بهزیستی انسان پیش میرویم، طول موج نور جنبه دیگری از روشنایی محیطی است که باید علاوه بر چگالی فوتونی، مدت زمان مواجهه و زمان روز را هم در نظر بگیریم.

ترجمه: ژاله علیپور – وبسایت نوروسافاری

 

لینک مقاله رایگان در مجله PLOS Biology :

Alerting or Somnogenic Light: Pick Your Color

لینک گزارش خبری در وبسایت ساینس:

No blue light, please, I’m tired — light color determines sleepiness versus arousal in mice

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *