رژیم های شبیه به روزه داری “نشانه های بیماری ام اس را تخفیف می بخشند”

Rate this post

Fasting_Olive_web.111424

 

نوروسافاری| مطالعات انجام گرفته  برروی موشهای آزمایشگاهی و انسانها حاکی از آن هستند  که رژیم های غذایی شبیه به روزه داری که سلول های سرطانی را تضعیف می کنند، روزنه امیدی برای درمان بیماری های خودایمنی به حساب می آیند. [بیماری های خودایمنی به آن دسته از بیماری ها اتلاق می شود که سیستم ایمنی بدن از کارکرد عادی خود خارج شده و به سلول های بدن خود حمله می کنند.]

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، براساس شواهد به دست آمده از این تحقیق که در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شد، رژیم های غذایی که تأثیراتی مشابه روزه داری در بدن ایجاد می کنند علاوه بر کاهش وزن فواید دیگری هم برای سلامتی داشته، می توانند علائم بیماری ام اس را تخفیف دهند. [بیماری ام اس نوعی بیماری خود ایمنی بوده که باعث اختلال تعادل فیزیکی، حواس و عملکرد بدن می شود. در این بیماری غلاف میلین اطراف رشته های عصبی بدن توسط سیستم ایمنی مورد حمله قرار گرفته و نابود می شوند که همین امر باعث ایجاد اختلال در عملکرد سیستم عصبی بیمار و ناتوانی او می گردد- مترجم]

دانشمندان کشف کرده اند که رژیم های غذایی مشابه روزه داری، نوعی چرخه مرگ و زندگی سلولی را در بدن فرد آغاز می کند که برای ترمیم و بازسازی بدن حیاتی به نظر می رسد.

به گفته والتر لانگو، نویسنده ارشد، استاد دانشگاه و مسئول آزمایشگاه تحقیقات طول عمر دانشگاه کالیفرنیای جنوبی: ” در طول رژیم های غذایی شبیه به روزه داری، کورتیزون [نوعی هورمون استروئیدی که از غدد فوق کلیوی ترشح شده و مانع انتشار مواد التهاب آور در بدن می شود – مترجم] تولید می شود که فرایند از بین بردن سلول های خود ایمنی را رقم زده و همچنین منجر به تولید سلول های سالم و جدید می شود.

 

fx1

نتایج این مطالعه که برروی موش و بیماران مبتلا به بیماری ام اس انجام گرفت، در مجله Cell Reports منتشر شده است. ام اس نوعی بیماری عصب شناختی  است که براساس آمار منتشر شده توسط انستیتو ملی آسیب ها و بیماری های عصب شناختی آمریکا حدود ۳۵۰ هزار آمریکایی را مبتلا ساخته است.

بیشتر بدانید:  ساخت کامل‌ترین نمونه از مغز انسان در آزمایشگاه

این مطالعه در ادامه تحقیقات قبلی آزمایشگاه تحقیقات طول عمر دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شد که نشان می دادند در بیماران مبتلا به سرطان، رژیم های دوره ای مشابه (و برگرفته از رژیم روزه داری) ولی کوتاه مدت تر در صورت همزمانی با درمان دارویی،  ضمن حفاظت از سلول های معمولی، منجر به تضعیف سلول های سرطانی می شوند. در تحقیقی دیگر که سال گذشته نتایج آن منتشر شد، محققان دریافتند که این نوع رژیم هم در موش ها و هم در انسان، منجر به کاهش چربی های فعال [چربی های شکمی که در اطراف برخی از ارگان های حیاتی داخل شکم نظیر روده، کبد و پانکراس ذخیره می شوند و به دلیل تآثیری که بر فعالیت های هورمون های بدن دارند می توانند خطرناک باشند- مترجم] شده و علائم پیری و بیماری را کاهش دهد.

به گفته لانگو، “دلیلی که باعث شد ما این مطالعه را آغاز کنیم این فرضیه بود که اگر این رژیم قادر به از بین بردن سلولهای ایمنی و برانگیختن سلول های بنیادی  باشد، ممکن است بتواند ضمن از بین بردن سلول های بیمار به ساخت سلول های سالم و جدید کمک کند.”

در اولین بخش از این مطالعه، محققان یک گروه از موش های مبتلا به بیماری های خودایمنی را تحت رژیمی مشابه روزه داری قرار دادند. این رژیم هر ۷ روز و هربار به مدت ۳ روز در سه دوره متوالی تکرار شد. یک گروه دیگر از موش ها نیز به عنوان گروه کنترلی تحت رژیم معمولی قرار گرفتند. به نوشته محققان، نتایج حاکی از این مسئله بود که رژیم برگرفته از روزه داری علائم بیماری را در تمام موش ها کاهش داد و در بیست درصد از موش ها باعث بهبود کامل شد.

با  انجام آزمایش برروی موش ها محققان دریافتند که کاهش علائم بیماری به دلیل بهبود های حاصله در فاکتورهای سلامتی نظیر افزایش سطح هورمون کورتیکوسترون می باشد که در غده فوق کلیوی ترشح شده و باعث کنترل متابولیسم بدن می شود. همچنین محققان متوجه کاهش میزان سایتوکاین ناشی از التهاب در بدن موش ها شدند – سایتوکاین نوعی پروتئین است که به سلول ها فرمان می دهد نواحی آسیب دیده ناشی از زخم، عفونت یا سایر دردها را ترمیم کنند.

بیشتر بدانید:  تست بویایی 'ممکن است' به تشخیص اوتیسم کمک کند

آن ها همچنین متوجه بهبود در گروهی از سلول های گلبول سفید به نام T cell شدند که وظیفه ایمنی بدن را به عهده دارند.

در نهایت، محققان دریافتند که رژیم غذایی مشابه روزه داری باعث افزایش بازتولید میلین می شود- پوششی از پروتئین و چربی که روی رشته های نورونی نخاع و مغز را می پوشاند – که به واسطه بیماری خود ایمنی آسیب می بیند.

میلین برای هدایت برانگیختگی های عصب در طول سیستم عصبی ضروری است. در بیماران مبتلا به ام اس، عملکرد نادرست سلول های  T در سیستم ایمنی باعث می شود این سلول ها به پوشش میلین حمله کنند و به فیبرهای عصبی آسیب برسانند. بنابراین برای مقابله با پیشرفت بیماری لازم است که علاوه بر کاستن روند تخریب میلین به نوعی بازسازی آن را نیز تسهیل نمود.  این همان چیزی است که به نظر می رسد رژیم های دوره ای برگرفته از روزه داری به انجام آن کمک می کنند.

به گفته لانگو، از یک طرف این رژیم برگرفته از روزه داری سلول های ایمنی بیمار را از بین می برد.  سپس زمانی که موش به رژیم عادی برمی گردد، سلول های ایمنی سالم و همچنین سلول های سازنده میلین باز تولید می شوند که این فرآیند به درصدی از موش ها کمک کرد تا به وضعیت سالم برگردند.

محققان امنیت و کارایی بالقوه این رژیم برروی افراد مبتلا به ام اس را طی یک دوره آزمایشی ۶۰ روزه بررسی کردند. این آزمایش به سرپرستی مارکوس باک در بیمارستان دانشگاه Charité شهر برلین انجام گرفت.

 

جزئیات آزمایش

۱۸ بیمار ابتدا در یک دوره ۷ روزه تحت رژیم مشابه روزه داری و سپس به مدت ۶ ماه تحت رژیم مدیترانه ای [رژیم معمول در کشورهای سواحل مدیترانه ای که بر مصرف بالای سبزیجات و روغن زیتون و همچنین مصرف معتدل مواد پروتئینی استوار است-مترجم] قرار گرفتند. همچنین ۱۲ بیمار دیگر به مدت ۶ ماه تحت رژیم کنترل شده و ۱۸ بیمار دیگر نیز تحت رژیم کتوژنیگ [رژیم غذایی مبتنی بر چربی بالا، پروتئین کافی و کربوهیدارت کم. این رژیم در پزشکی عمدتاً برای درمان صرع پیشرفته در اطفال استفاده می شود و در آن بدن مجبور می شود به جای سوزاندن کربوهیدرات ها به مصرف چربی عادت کند-مترجم] قرار گرفتند.

بیشتر بدانید:  آیا دستکاری ژنتیکی برای "خواب کمتر" ممکن است؟

در بیمارانی که از دو رژیم روزه داری-مدیترانه ای و کتوژنیک تبعیت می کردند بهبود کیفیت زندگی و وضعیت سلامتی  فیزیکی و ذهنی گزارش گردید.

به گفته محققان این مطالعه کامل نیست چرا که از طرفی تأثیر رژیم مدیترانه ای به تنهایی برروی وضعیت بیماران بررسی نشده و از طرف دیگر صحت نتایج مطالعه با MRI یا آزمایشات مربوط به تحلیل عملکرد ایمنی بررسی نشده است.

به گفته لانگو تأیید این نتایج مستلزم انجام تحقیقات بیشتری است. محققان باید مشخص سازند چرا رژیم برگرفته از روزه داری به بیماران مبتلا به بیماری های خودایمنی کمک می کند و باید کارایی این رژیم را در آزمون های کلینیکی بزرگتر بررسی کنند.

در این مطالعات، اگرچه رژیم های غذایی مشابه دیگری (برگرفته از روزه داری) نیز مورد آزمون قرار گرفتند و امنیت آن ها برای آزمایش برروی انسان تأیید شد، لانگو عقیده دارد بیمارانی که از نارسایی های خودایمنی رنج می برند باید با پزشک خود در مورد امکان آزمودن چنین رژیم هایی و یا ثبت نام در آزمون های کلینیکی که این رژیم را برروی بیماری های خودایمنی بررسی می کنند مشورت کنند.

به گفته لانگو بیمارانی با سایر نارسایی ها نیز این رژیم را تجربه کرده اند و او بازخوردهای رضایت بخشی از آن ها دریافت کرده است.

با این حال وی افزود: ” ما خوشبین هستیم. البته توصیه نمی کنیم بیماران قبل از  تأیید ثمر بخش بودن این رژیم به عنوان یک درمان برروی بیماران ام اس یا سایر بیماری های خود ایمنی، خودسرانه و بدون نظارت پزشک متخصص نسبت به انجام آن اقدام کنند.

 

ترجمه و تلخیص: میترا دهقان – نوروسافاری

لینک گزارش پژوهشی در ژورنال Cell Report:

A Diet Mimicking Fasting Promotes Regeneration and Reduces Autoimmunity and Multiple Sclerosis Symptoms

لینک خبر در وبسایت دانشگاه کالیفرنیای جنوبی:

Fasting-like Diet Eases Symptoms of Multiple Sclerosis

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *