ارتباط اختلال خواب در دوران کودکی با اختلال در تولید مثل

Rate this post

ytgbhnij

اختلال خواب در کودکی و‌ نوجوانی ممکن است به اختلال در عشقبازی و تولید مثل در بزرگسالی منجر شود.

میزان خواب در بچه‌های انسان و تمامی‌ حیوانات بیشتر از بزرگسالان است.

در مورد اثرات اختلال خواب بر رفتار تحقیقات زیادی انجام شده است.

در تحقیقی که اخیرا انجام شده است نشان داده اند که اختلال خواب در سنین کودکی‌ و نوجوانی ممکن است منجر به اختلال در تولید مثل شود.

این تحقیق در مگس سرکه انجام شده است. در مغز این حیوان، نورونهای دوپامینی مسئول تحریک شبکه‌ای عصبی هستند که این شبکه به نوبهٔ خود باعث مهار خواب می شود.

در این تحقیق روشن شده است که میزان تولید دوپامین از این نورونها، در بچه مگسها و مگس‌های جوان کمتر بوده و بدین دلیل بیشتر می‌خوابند.

در قسمت دیگری از این تحقیق نورونهای دوپامینی فوق‌الذکر به صورت ژنتیکی دست کاری شده، حیوان را دچار کم خوابی‌ مزمن کرده اند. در این حیوانات بعد از بلوغ، شبکه عصبی مسئول تولید مثل، بسیار کوچکتر از مگس‌های معمولی‌ می‌ شود. طول مدت عشقبازی در این حیوانات کوتاهتر شده و کمتر تولید مثل می کنند.

این تحقیق، اولین تحقیقی است که ارتباط مکانیسمی بی‌ خوابی‌ در دوران کودکی‌ را با رفتار بزرگسالی نشان می‌‌دهد.

این پژوهش‌ در ژورنال ساینس گزارش شده بود:

A Critical Period of Sleep for Development of Courtship Circuitry and Behavior in Drosophila

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره نوزدهم)

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره دهم)

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی …

۳ comments

  1. سلام و خدا قوت.دقیقا در همین هفته زوجی مراجعه کردند که بعد از گذشت دو سال از ازدواج شان،یکی از مشکلات عمده شان اختلال خواب آقا از زمان نوجوانی و خواب طولانی در عصر وبیداری در شب بود. خانم شکایت می کرد که اکثر بعدازظهرها همسرش ساعت سه بر می گردد وتا 7 می خوابد و از آن طرف تا دو- سه صبح باید تلویزیون تماشا کند. وما خانوادگی عادت به خواب عصر نداریم و…..بالتبع این عادت مضر در روابط جنسی شان اثر منفی داشته و رضایت از زندگی مشترک کاهش پیدا کرده…

    • دکتر میر شهرام صفری/Dr. Mir-Shahram Safari

      salam va sepas, ta jayi ke khabar daram in ertebat hanooz dar ensan be sourate elmi neshoun dadeh nashodeh, mozoe jalebi khahad boud agar betounin az afrade bishtari data jam konin, manam komaketoun mikonam.

  2. khadijeh Gholami

    dar morede asare dopamine bar LH and FSH to mahi va rat kar shode, va moshakhas shode ke dopamin , LH ro mahar mikone. Ama dar kol motaleye jalebi hast, ekhtelal khab dar kodaki va tolide mesl. mamnon aghaye doctor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *