چگونه انسان مغز سگها را تغییر شکل داده است

5/5 - (11 امتیاز)

 

نوروسافاری | پرورش انتخابی باعث تغییر آناتومی مغز در سگها شده است. تصویربرداری عصبی از مغز سگها از ۳۳ نژادمختلف نشان داد ساختار مغز در نژادها متفاوت است و تغییرات آن با رفتارهایی ویژه همراه است.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه هاروارد، طبق تحقیقات جدید منتشر شده در مجله علوم اعصاب، ساختار مغز سگها در نژادها متفاوت است و این تفاوتها با رفتارهای خاص همبستگی دارد. این یافته ها نشان می دهد که چگونه انسان با پرورش انتخابی سگها و آموزش برخی از رفتارها، مغز بهترین دوست خود را شکل داده است.

در طی چند صد سال، انسانها برای داشتن خصوصیات جسمی و رفتاری خاصی در سگها، آنها را به صورت انتخابی پرورش داده اند. Erin Hecht و همکارانش با تجزیه و تحلیل اسکن های تصویربرداری رزونانس مغناطیسی از مغز در ۳۳ نژاد سگ، تأثیرات این فشار انتخابی را بر ساختار مغز بررسی کردند. این تیم تحقیقاتی تنوع گسترده ای در ساختار مغزها مشاهده کردند که به اندازه بدن یا شکل سر مربوط نبود.

سپس این تیم مناطقی مغزی را با بیشترین تفاوت در نژادها را داشتند، بررسی کردند. این نقشه مغزی، شش شبکه مغزی را ایجاد کرد، با عملکردهای پیشنهادی متفاوت از پیوند اجتماعی تا حرکت، و هر کدام با حداقل یک ویژگی رفتاری مرتبط بودند. تفاوت در رفتارها در بین نژادها با تنوع آناتومیکی در شش شبکه مغزی ارتباط داشت.

مطالعه تنوع آناتومی اعصاب  در سگها فرصت منحصر به فردی را برای مطالعه ارتباط تکاملی بین ساختار و رفتار می دهد.

بیشتر بدانید:  راز ارزشمندی مردها در فلسفه تکامل آشکارتر شد
تنوع چشمگیر عصبی در نژادهای سگ خانگی

انسانها برای کارهای مختلف مانند شکار، حفاظت از گله، نگهبانی یا همراه ، سلسله های مختلف سگ های خانگی را پرورش داده اند. این تفاوتهای رفتاری باید نتیجه وجود اختلاف عصبی باشد، اما در کمال تعجب، این موضوع تا حد زیادی بررسی نشده باقی مانده است. مطالعه حاضر بررسی کرده است که اصلاحات انتخابی مغز در سگها در سطح ساختارهای وسیع مغزی چگونه توسط انسان تغییر یافته است. ما تغییرات حجمی منطقه ای در مطالعه MRI از ۶۲ سگ نر و ماده از ۳۳ نژاد را ارزیابی کردیم. قابل توجه است که تنوع عصبی آنها به طور واضح در بین نژادها قابل مشاهده بود. این تنوع به صورت غیر تصادفی در مغز توزیع شده است. تجزیه و تحلیل داده محور مؤلفه های مستقل تمام مغز، مشخص کرد که زیر شبکه های خاص منطقه ای به طور قابل توجهی با یکدیگر تغییر می کنند. تغییر در این شبکه ها صرفاً نتیجه تغییر در اندازه کل مغز، اندازه کل بدن یا شکل جمجمه نیست. علاوه بر این، آناتومی این شبکه ها با تخصص (های) رفتاری مختلف این سگها مانند شکار با دیدن، شکار با بوییدن، نگهبانی و همراهی ارتباط معنی داری دارد. مهمتر از همه، تجزیه و تحلیل فیلوژنتیک نشان داد که بیشترین تغییر در شاخه های انتهایی درخت فیلوژنتیک سگ اتفاق افتاده است، که نشان دهنده انتخاب قوی و اخیر در نژادهایی منفرد است. در کل، این نتایج نشان می دهد که آناتومی مغز در سگ ها به طور قابل توجهی متفاوت است، احتمالاً به دلیل انتخاب رفتار خاص برای آن سگ توسط انسان.

بیشتر بدانید:  ادعای یک دانشمند انگلیسی: داروین، پدر نظریه تکامل نیست!

بیانیه اهمیت

نژادهای سگ در شناخت، خلق و خو و رفتار متفاوت هستند اما منشاء عصبی این تفاوت ناشناخته است. در یک تجزیه و تحلیل مبتنی بر MRI، دریافتیم که آناتومی مغز به طور قابل توجهی با تخصص های رفتاری سگها مانند شکار با دیدن، شکار با بوییدن، نگهبانی و همراهی همراه هستند. تنوع عصبی به سادگی با اندازه مغز، اندازه بدن یا شکل جمجمه تعیین نمی شود و با شبکه های خاص آن مناطق مرتبط است. تقریباً همه تغییرات مشخص شده در شاخه های انتهایی درخت فیلوژنتیک سگ اتفاق می افتد، که نشان دهنده انتخاب قوی و اخیر در نژادهای منفرد است. این نتایج نشان می دهد که از طریق پرورش انتخابی، انسان به طرق مختلف، مغز نژادهای مختلف سگ های خانگی را تغییر داده است.

بیشتر بدانید:  شکل مغزتان نشانه شخصیت شماست!/شواهدی جالب از تحلیل تصاویر مغزی

ترجمه: یلدا نیکپور – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Hunters, herders, companions: Breeding dogs has reordered their brains

Humans haven’t just changed what dogs look like—we’ve altered the very structure of their brains

How Humans Have Shaped Dogs’ Brains

لینک مقاله:

Significant neuroanatomical variation among domestic dog breeds

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *