ژن ها میتوانند در خطر ابتلا به کرونا موثر باشند

4.4/5 - (68 امتیاز)

نوروسافاری | تغییرات دی ان ای با واکنش های ایمنی رابطه دارند وراه های ورود ویروسی ونوع گروه خونی میتوانند در در شدت بیماری تأثیر داشته باشند.

این تصویر کاریوتیپ یک زن که تصویربرداری شده است.

با ادامه دار شدن کووید۱۹ما شاهد اتفاقی شوم و مهم در کره ی زمین خواهیم بود.

محققان الگوهایی از کاراکترهایی که در رابطه با نمونه های بدخیم از بیماری بودند را مشخص کردند.

عواملی مثل افزایش سن،دیابت،بیماری های قلبی ونژاد های مختلف انسانی باعث ریسک بیماری میشوند.

که این مسأله به ژن های خاصی که در حال ظهور هستند ارتباط دارد اگرچه میزان این ارتباطات روشن نیست.

با ترکیباتی از ژنوم، محققان رابطه ی بین شدت کووید۱۹ و مستعد بودن به بیان برخی ژن های وابسته به پاسخ های ایمنی و علاوه بر این یک پروتئین که اجازه ورود به عوامل بیماری زای سارس کووید۲کورونا ویروس را به داخل سلول های ما میدهد را شناسایی کردند.

آن ها همچنین دریافتند که بین افزایش خطر ابتلا به بیماری و نوع گروه های خونی (A,B,AB,O)ارتباط وجود دارد.

دانشمندان احتیاط میکنند که اگر چه این اطلاعات بدست آمده معتبر ، کم هستندولی عقیده دارند دانش درباره ی ژن ها میتواند  در نتیجه ی درمان بیماری های وخیم با شناسایی داروهای به روند درمان کمک کنند.

چیزی که کار را پیچیده تر میکند تأثیر نابرابری های اجتماعی و اقتصادی درافزایش میزان خطر است بر و این مسأله در جمعیت های انسانی با نژاد های خاص متمرکز شده است.                                          

 به گفته یpriya duggal (مدیربرنامه های اپیدمیولوژی ژنتیک در سلامت عمومی از مدرسه جان هاپکیز بلومبرگ) جداسازی میزان تأثیر ژن ها ازتأثیر نابرابری هاکاری مهم است،که ما قصد تلفیق این تأثیرات را نداریم، نژاد متفات نمایانگر فاکتور های مختلفی است به طور مثال کارگرها در روال زندگیشان در معرض خطر بیماری بیشتری هستند و هم دسترسی خوبی به سیستم های مراقب سلامت ندارند.

بیشتر بدانید:  چرا باهوش‌ها "بیشتر زنده می‌مانند"

چیز های زیادی در کشورمان وجود داشت که همگی از آنها آگاه بودیم فقط کرونا آنها را جلوی دیدمان آورد.

Teri Mandio (مدیر بخش ژنومیک پزشکی در موسسه تحقیقاتی ملی ژنوم انسانی )میگوید:

بیشتر تحقیقات درباره ی ژن ها بر اساس داده های سوگیرانه است،به گونه ای اغلب براساس مطالعاتی است که روی دودمان مردم اروپایی انجام شده است.

جمعیت های دیگر از قلم افتاده و شا ید جمعیت هایی که بیشترین ریسک را دارند از دست داده باشیم .و این منجر به ایجاد شکافی بزرگ شده است.در واقع یکی از مهم ترین مقاله های علم ژنتیک در New Journal medicine در زمان ۷ژولای به چاپ رسید،  دوجمعیت اروپایی را مورد بررسی قرار داده بود.

محققان در آن مطالعه به بررسی ژن های ۱،۶۱۰ بیمار بستری در ایتالیا و اسپانیاجهت مطالعه ی تغییرات ژنی معمول در بیماران دچار نارسایی تنفسی پرداختند.

این تغییرات کوچک دی ان ای ، که ممکن است فقط تأثیرات جزیی در عملکرد ژن داشته باشد،انواع دیگری از نسخه معمولی توالی ژنتیکی هستند.محققان دریافتند بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری وخیم،کمپلکسی  از ژن های روی کروموزوم ۳ را دارند.

برخی از  این ژن ها پروتیین هایی به نام کموکاین را کد میکنند که با  مولکول های سیستم ایمنی تعامل دارند.

کموکاین ها مانند خرده نان های شیمیایی برای جذب سلول های ایمنی بدن به بافت مورد حمله عمل میکنندو به آن ها اجازه میدهند سلول های آلوده شده را نابود کنند.

اما با کورونا ویروس ،اغلب به نظر میرسد که به حالتی افراطی رفته و حمله هایی را آغازمیکنند که ریه ها را از بین میبرد.    

دانشمندان یک نوع راه حل پیدا کردند که افرادی که در درمان مجبور به استفاده از دستگاه های تهویه شده بودند،تقریبا ۱٫۵برابربیشتر نسبت به آنهایی که نیاز به اکسیژن اضافی داشتنددر معرض هستند.

بیشتر بدانید:  ژن اوتیسم باعث کاهش مراوده بین سلولهای مغزی می شود

بیماران مبتلا به بیماری شدید به دو نسخه از این بیماری تا حدودی جوانتر از بیمارانی بودند که یک نسخه در آن ها وجود داشت و این نشان میدهد دوز دو برابر برخی از مزایای محافظت در سنین جوانی را از بین میبرد.

نویسندگان این مطالعه میگویند:

که این تغییرکوچک ژن به کاهش فعالیت یک ژن کمک میکند تا تا به تنظیم پروتیین کوکین کمک کند.

این دگرگونی همچنین به افزایش فعالیت ژن های دیگر وابسته است.

یکی از آن ها یک پروتیین را کد میکندکه اثر مقابل با سلول های نگهبان برای وارد شدن به سلول های سارس کووید۲را انجام میدهد،این سلول های نگهبان به نام آنزیم تبدیل کننده ی آنژیوتانسین۲ACE2))دربسیاری از

بافت ها از جمله ریه ها فعال است.

چندین مورد از این ژن های کروموزومی۳قبلا به عنوان کاندیداهای مورد علاقه برای تجزیه و تحلیل های اولیه توسط سایر دانشمنداندر طرح های جهانی میزبان ژنوم کووید۱۹ ظاهر شده بودند.

دانشمندان در ژورنال جدید پزشکی مطالعه کردند که،کروموزوم های دیگری که تعیین کننده گروه خون است با محل منطقه ای ارتباط دارند.

این بخش از دی ان ای بر روی کروموزوم۹قرار دارد.

بیماران مبتلابه ژن گروه خونی نوع A،۱٫۵ برابردر مقایسه با افرادی که گروه خونی نوع دیگری دارند احتمال نارسایی تنفسی داشتند و افراد مبتلا به نوع Oشانس نقص کمتری دارند.

مطالعات توسط گروه های خونی دیگرکه در مقالات چاپی منشر شده است نشان داد که در گروه خونی A

خطر ابتلا به کووید۱۹بیشتر و گروه خونی Oکمتر میباشد.

این تحقیقات همچنین با یک مطالع کوچک از نمونه های بیماران از سال ۲۰۰۲ تا۲۰۰۴ انجام شده است که سارس عامل ویروس کورونا به کاهش خطر احتمالی برای افراد با گروه خونیO اشاره میکند.

بیشتر بدانید:  خندیدن ژنتیکی است

آندره گانا (رهبر گروه در موسسه پزشکی مولکولی فنلاند که بخشی از از ابتکار ژنتیک میزبان کووید۱۹است) میگوید:

از این یافته های ژنتیکی ،منطقه کروموزم۳قوی ترین ارتباط را با شدت بیماری دارد.

او میگوید که گروه های خونی مورد اطمینان نیستندوبعضی از عوامل بی ارتباط با کووید۱۹میتواند این نتایج را توضیح دهند.

برای مثال،او میگوید که مطالعات بیماران بیمارستانی را با گروه ای اهداءکننده خون از جامعه مقایسه کرده است اگر این اهداءکنندگان، گروه های خونی Oداشته باشند مطالعه ی داده های آنها به این نتیجه میرسد که گروه خونب نوع Oبه نوعی محافظ است با وجود این Duggalمی افزاید:گروه های خونی قبلا در بیماری های مختلف مانند مالاریا و سرطان لوزالمعده مرتبط بوده است .

گانا همچنین میگوید:

هر اثر ژنتیکی به نوبه خود احتمالا اندک است به این معنی که برای آزمایش های غربالگری که به مردم میگویند اگر آنها زیاد یا کم ریسک های مخصوص به بیماری را دارند این آزمایشات مفید نیست.

او و دانشمندان دیگر میگویند:که کارشناسان ژنتیک میتوانند این کار را انجام بدهند و اطلاعات مربوط به مستعد بودن یا مقاومت بیماری را در مسیر های زیستی دریابند که این باعث میشود راه هایی به سوی تست های دارویی که هدف این مسیر است باز شود.

زیست شناسی اساس یافتن  بیماری های شدیدومهم به ویژه در افراد بدون عوامل خطرناک است.

لزلی بیسکر(رییس دانشکده ژنتیک پزشکی و متابولیک ژنتیک موسسه ملی تحقیقات ژنوم انسان)

این مطلب را گفته است:

بررسی زیست شناسی در مواردی جدی مانند کووید۱۹ممکن است در نهایت راهی برای درمان در جمعیت آسیب دیده ایجاد کند نه فقط در افرادی که تغییرات ژنتیکی خاصی دارند.

ترجمه: مریم رحمانی – وبسایت نوروسافاری

منبع:

Genes May Influence COVID-19 Risk, New Studies Hint

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *